Başkan Bartan; Unutmayın kanınızda hayat var

Şırnak Talasemi Derneği Başkanı Nurullah Bartan 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü dolayıusı ile yaptığı açıklamasında vatandaşları kök hücre bağışı konusunda bilgilendirdi. Evlenen çiftlere evlenmeden önce Talasemi kan testi yapmalarını istediğini ifade eden Başkan Bartan Talaseminin bulaşıcı değil önlenebilir bir kan hastalığı olduğunu söyledi Başkan Bartan Konuşmasında şunları dile getirdi “Ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması, genetik […]

Başkan Bartan; Unutmayın kanınızda hayat var
Başkan Bartan; Unutmayın kanınızda hayat var
baykal
  • Yayınlanma26 Mayıs 2018 08:20

Şırnak Talasemi Derneği Başkanı Nurullah Bartan 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü dolayıusı ile yaptığı açıklamasında vatandaşları kök hücre bağışı konusunda bilgilendirdi.

Evlenen çiftlere evlenmeden önce Talasemi kan testi yapmalarını istediğini ifade eden Başkan Bartan Talaseminin bulaşıcı değil önlenebilir bir kan hastalığı olduğunu söyledi

Başkan Bartan Konuşmasında şunları dile getirdi “Ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması, genetik geçişli bir hastalık olan Talasemi’nin görülme sıklığını arttırmakta, her yıl yüzlerce hastalıklı çocuk dünyaya gelmekte, aileler ve toplum maddi manevi zarara uğramaktadır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından 41 ilde Hemoglobinopati Kontrol Programı yürütülmektedir. Programın 2019 yılı itibariyle 81 ilde uygulamaya geçmesiyle; toplum taraması, halk eğitimleri ve genetik danışmanlık ile hastalığın elimine edilmesi, sağlıklı nesillere ulaşmak hedeflenmektedir.

İnşallah günümüzde güzel gelişmeler var , kök bağışı yapan duyarlı vatandaşlarımız bilinçlenerek artmaktadır. Daha da artması için elimizden gelen gayreti gösterecek, daha azimli çalışacağız.

Toplumu bilinçlendirmek adına düzenlediğimiz seminerler oldukça önem arz etmekte olup , toplum olarak hastalıklar hakkında bilinçli olmamız gerekir. Sürekli dile getirdiğimiz gibi Talasemi kader değil , bulaşıcı değil önlenebilir bir kan hastalığıdır. Evlenmeden önce herkesin , özellikle gençlerimizin mutlaka Talasemi kan testi yapmalarını temenni ediyoruz. Hastalarımızın umudu olmak için , onları hayata bağlamak için herkesi kan ve kök hücre bağışına davet ediyoruz.

Unutmayın kanınızda hayat var , sizde kök hücre bağışında bulunarak bir talasemili , lösemili veya kanser hastalarının yaşamalarına vesile olabilir , onlara yeni bir hayat sunabilirsiniz. Günümüzde teknoloji gelişmekte olup son derece ameliyata gerek duymadan kök hücre bağışında bulunabilirsiniz. İlk etapta sizden 3 tüp kan alınıyor ve bu alınan kan Kızılay Türkkök merkezine gönderiliyor. Eşleşme durumunda çağrılıyorsunuz, hala gönüllü iseniz 3 gün boyunca aşı vuruluyorsunuz. 5. Günün ardından Periferik Kök Hücre Toplama Yöntemi ile kan alınır. Bu durum da aferez cihazına bağlanıyorsunuz 3-4 saatlik bi süre ile sizden bi koldan alınan kan diğer koldan size geri verilmekte , o arada cihaz gerekli kök hücreyi ayrıştırmakta olup ameliyat gerektirmez. Hayat kurtarmaktan daha güzel ne olabilirki. Haydi sizde kan bağışına , can bağışına… Yüce rabbimizden şifa bekleyen tüm hastalara Şafi ismi hürmetine acil şifalar diliyoruz. İnşallah nakil bekleyen bütün hastalarımıza da uygun iliğin bulunması ümidi ile herkese sağlıklı günler dilerim.”