BAŞKAN TATAR, EKONOMİK SORUNLARI AŞMAK İÇİN İLK AKLA GELEN, SABİT GELİRLİLERİ BOĞACAK TEDBİRLER OLAMAZ!

Akaryakıta zammına tepki gösteren Türk Eğitim-Sen Şırnak Şube Başkanı Tatar,“Akaryakıta gelen %25’lik zammın vatandaşın neredeyse tüm gider kalemlerine fiyat artışı olarak yansıyacağı, bunun da enflasyonu tetikleyeceği aşikardır” Türk Eğitim-Sen Şırnak Şube Şırnak Başkanı Turgut Tatar, akaryakıta gelen zamlara tepki gösterdi. Akaryakıta yapılan %25’lik zammın tüm gider kalemlere etki edeceğini ifade etti. Tatar yaptığı açıklamada; “Hükümetin, […]

BAŞKAN TATAR, EKONOMİK SORUNLARI AŞMAK İÇİN İLK AKLA GELEN, SABİT GELİRLİLERİ BOĞACAK TEDBİRLER OLAMAZ!
BAŞKAN TATAR, EKONOMİK SORUNLARI AŞMAK İÇİN İLK AKLA GELEN, SABİT GELİRLİLERİ BOĞACAK TEDBİRLER OLAMAZ!
Haber Merkezi
  • Yayınlanma17 Temmuz 2023 22:43
Akaryakıta zammına tepki gösteren Türk Eğitim-Sen Şırnak Şube Başkanı Tatar,“Akaryakıta gelen %25’lik zammın vatandaşın neredeyse tüm gider kalemlerine fiyat artışı olarak yansıyacağı, bunun da enflasyonu tetikleyeceği aşikardır”
Türk Eğitim-Sen Şırnak Şube Şırnak Başkanı Turgut Tatar, akaryakıta gelen zamlara tepki gösterdi. Akaryakıta yapılan %25’lik zammın tüm gider kalemlere etki edeceğini ifade etti. Tatar yaptığı açıklamada; “Hükümetin, yaşanan ekonomik darlığı aşmak için ilk ve en kolay tedbir olarak dar ve sabit gelirli geniş bir kesimi etkileyecek tedbirleri devreye alması, sosyal devlet anlayışıyla uyuşmaz! Memur ve emeklimizin, daha Temmuz maaşını aldığı gün zam yağmuruna tutulması, zaten tahrip olmuş gelir kaybını perçinlemiştir. Daha önce defalarca kez tecrübe edildiği gibi, geniş toplum kesimlerini rahatlatmadan ekonomiyi düzeltme arayışı, beraberinde sadece ekonomik sıkıntıya değil aynı zamanda sosyal problemlere de yol açmaktadır. Hükümet bu gerçeği görmeli ve buna dair tedbirleri hayata geçirmelidir.
Acilen emeklilerimizin ücretlerinde düzenleme yapılmalıdır. Kamu çalışanlarının zaten yetersiz olan maaşlarının vergi kesintileriyle daha da örselenmemesi için %15’lik vergi dilimine sabitlenmelidir. Akaryakıt ve vergilerdeki fahiş artışların enflasyonu daha artıracağı ortadadır. Dolayısıyla enflasyon farkı aylık olarak maaşlara yansıtılmalıdır. Seyyanen yapılan artışlar taban maaşa eklenmeli ve böylece emekli aylıklarının da artışı sağlanmalıdır. Ek ders ücretleri gibi yan ödemelerdeki zam oranının %17,55’te kalmış olması kabul edilemez. Memurumuz için önemli bir gelir kalemi olan ek ödemelerdeki artış oranları da yükseltilmelidir. Hepsinden önemlisi, ekonomik daralmışlığı aşmak için en kolay yol olan sabit ücretlilerin tepesine binmeden önce, her düzeyde kamuda ciddi ve disiplinli bir tasarruf anlayışı hakim kılınmalıdır” ifadelerini kullandı.