Reklam

DEPREMDEN GÖÇ EDEN ÇOCUKLARA PSİKOSOYAL DESTEK

Silopi ilçe Kaymakamlığı tarafından Malatya ve Adıyaman’dan ilçe merkezine yerleştirilen ailelere barınma yardımlarının yanı sıra psikolojik danışmanlar tarafından psikolojik destek veriliyor. Depremden dolayı göç eden ailelere psikolojik destek sunmak amacıyla Silopi Kaymakamlığı tarafından 2 psikosoyal destek merkezi kuruldu. Hacı Mehmet Ökten Anadolu İmama Hatip lisesi kız pansiyonuna yerleştirilen 75 aileye gönüllü psikolojik danışmanlar tarafından psikolojik […]

DEPREMDEN GÖÇ EDEN ÇOCUKLARA PSİKOSOYAL DESTEK
DEPREMDEN GÖÇ EDEN ÇOCUKLARA PSİKOSOYAL DESTEK
Haber Merkezi
  • 15 Şubat 2023 15:27
  • 15 Şubat 2023 15:29

Silopi ilçe Kaymakamlığı tarafından Malatya ve Adıyaman’dan ilçe merkezine yerleştirilen ailelere barınma yardımlarının yanı sıra psikolojik danışmanlar tarafından psikolojik destek veriliyor.

Depremden dolayı göç eden ailelere psikolojik destek sunmak amacıyla Silopi Kaymakamlığı tarafından 2 psikosoyal destek merkezi kuruldu. Hacı Mehmet Ökten Anadolu İmama Hatip lisesi kız pansiyonuna yerleştirilen 75 aileye gönüllü psikolojik danışmanlar tarafından psikolojik ilk yardım sunuluyor. 60 gönüllünün yer aldığı eğitimlerde 34 depremzede çocuğa yaşadıkları travmaları unutturmak ve yaşanan olumsuz süreci atlatmaları için çeşitli eğitim programları uygulanıyor. Yaşanan süreçten etkilenen çocuklar bu merkezlerde çeşitli etkinlikler ve oyunlar oynayarak yaşadıkları travmalarının atlatılması sağlanıyor.

Yaşanan deprem sonrasında ilçeye göçlerin olduğunu belirten Uzman Psikolojik Danışman Ahmet Kutlu, “Göçler olduktan sonra ilçe kaymakamımızın hızlı reaksiyonu sonucu ve ilçe milli eğitim müdürümüzün destekleri ile şuan Silopi ilçemizde 2 tane psikososyal destek noktası oluşturmuş durumdayız. Psikososyal destek noktalarında gönüllü psikolojik uzman arkadaşlarımızın desteği ile eğitimlerimize başlamış durumdayız. Buradaki temel amacımız depremden etkilenen çocuklara ve ailelerine yönelik psikolojik ilk yardım desteğini sunmaktır. 60 psikolojik danışman arkadaşlarımızla eğitimlerimiz devam etmektedir. İlçemize göçler devam ettiği sürece bu destek noktalarımız arttırmaya devam edeceğiz”şeklinde konuştu.

Hacı Mehmet Ökten Anadolu İmama Hatip lisesi Müdürü Recep Burak Demirel, “10 şubat itibari ile Kaymakamın talimatı ile okulumuz Hacı Mehmet Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyonunda depremden etkilenen 75 ailemizin yurdumuza yerleştirmiş bulunmaktayız. İçlerinde 34 çocuğumuz var. bu 34 çocuğumuza da ilçemizde görev yapan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerimizle ilçe Ram müdürlüğünün destekleri ile psikososyal destek çalışmalarını yürüttük. Buradan özellikle altını çizmek isterim. Biz her türlü zorluğu birlikte başarabilecek üstesinden gelebilecek bir medeniyetin mirasçılarıyız. Bunu birkez daha Silopi halkı olarak ortaya koyduk ” dedi.