HABUR SINIR KAPISI’NDAKİ DARP OLAYINA İLİŞKİN VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Şırnak Valiliği, Habur Sınır Kapısı’nda gümrük muhafaza görevlileri tarafından bir çifte uygulanan darp olayıyla ilgili 2 görevlinin açığa alındığını duyurdu. Habur Sınır Kapısı’nda dün akşam gümrük muhafaza görevlileri tarafından bir kadın ve erkeğe uygulanan şiddet, cep telefonu kamerasına yansıdı. Görüntülerde gümrük muhafaza görevlilerinin yerde bir erkeği darp ettiği, buna tepki gösteren kadına da bir görevli […]

HABUR SINIR KAPISI’NDAKİ DARP OLAYINA İLİŞKİN VALİLİKTEN AÇIKLAMA
HABUR SINIR KAPISI’NDAKİ DARP OLAYINA İLİŞKİN VALİLİKTEN AÇIKLAMA
Haber Merkezi
  • Yayınlanma1 Şubat 2023 19:14

Şırnak Valiliği, Habur Sınır Kapısı’nda gümrük muhafaza görevlileri tarafından bir çifte uygulanan darp olayıyla ilgili 2 görevlinin açığa alındığını duyurdu.

Habur Sınır Kapısı’nda dün akşam gümrük muhafaza görevlileri tarafından bir kadın ve erkeğe uygulanan şiddet, cep telefonu kamerasına yansıdı. Görüntülerde gümrük muhafaza görevlilerinin yerde bir erkeği darp ettiği, buna tepki gösteren kadına da bir görevli tarafından tekme atıldığı yer aldı. Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından Şırnak Valiliği, 2 gümrük muhafaza memurunun açığa alındığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, “Habur Sınır Kapısı’nda 31.01.2023 günü yaşanan ve sosyal medya hesaplarında yayınlanan görüntülerdeki müessif olay ile ilgili olarak, Valiliğimiz tarafından soruşturma başlatılmış, olaya karıştığı tespit edilen iki gümrük muhafaza memuru açığa alınmıştır” denildi.

Şırnak Barosu da olayla ilgili açıklama yaparak, “Sosyal medyaya yansıyan bir kısım görüntülerde Habur Sınır Kapısı’nda görevli gümrük muhafaza memurları tarafından bir çifte şiddet uygulandığı görülmektedir. Baromuz tarafından gerekli araştırmalar yapılmakta olup en kısa zamanda ilgililer hakkında yasal işlemlerin başlatılması için girişimlerde bulunulacaktır” ifadeleri kullanıldı.

VALİ BİLGİN “İKİ GÜMRÜK MUHAFAZA MEMURU AÇIĞA ALINMIŞTIR”

Şırnak Valisi Osman Bilgin de, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan ve sosyal medya hesaplarında yayınlanan görüntülerdeki müessif olayla ilgili olarak; Valiliğimiz tarafından soruşturma başlatılmış, olaya karıştığı tespit edilen iki gümrük muhafaza memuru açığa alınmıştır” ifadelerine yer verdi.

VEKİL BİRLİK “YAŞANAN OLAYI KINIYORUM”

AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik sosyal medya hesapları üzerinden olayı kınayarak sorumlulardan hesap sorulacağını belirtti. Birlik; “Silopi Habur Gümrük Kapısında görevli memurların vatandaşa şiddet uyguladığı görüntüleri ortaya çıkmıştır. Meydana gelen bu vahim durumun hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği, olay ile ilgili soruşturma açılmış olup sorumlulardan hesap sorulacaktır. Bu olayı şiddetle kınıyor ve bu çirkin olayın bizzat takipçisi olacağımızı bilinmesini istiyorum” dedi.

KESİK “SİZDE BİR ANNE İLE BABANIN EVLADI OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN…”

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Şırnak şube başkanı Abdurrahman Kesik “Silopi Habur sınır kapısında yolcu olarak ailesinin geçimini sağlamak amacıyla Irak’a günübirlik giden emekçi anne babalara el kaldıran bu gibi devlet karşıtı memurlara gereken cezayı verilmesini ASKON olarak sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz” diyerek, yaşlı bir anne ile babaya yapılan bu saygısızlığı had bilmezliği amasız, fakatsız kınadıklarını ifade etti.

Olaya kayıtsız kalmayan yöre insanı da sosyal hesapları üzerinden yapılan çirkin harekete tepkisiz kalmayan paylaşımlarda bulundular.