İngiltere ile Şırnak arasında Birlik Kardeşliği

CHP İngiltere Birliği ile CHP Şırnak İl Başkanlığı Birlik Kardeşliği’ni ilan ettiler. CHP İngiltere Birliği Başkanı Kazım Gül’ ün resmi danışmanı ve birliği Temsil amacıyla Avukat Diba Farah Kartal, beraberinde Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan ile birlikte CHP Şırnak İl Başkanlığı ile Kardeş Birlikler’i ilan etmek üzere Şırnak’a geldi. Şırnak Şeraffetin Elçi Havaalanı’nda CHP İl […]

İngiltere ile Şırnak arasında Birlik Kardeşliği
İngiltere ile Şırnak arasında Birlik Kardeşliği
Haber Merkezi
  • Yayınlanma26 Aralık 2022 08:18

CHP İngiltere Birliği ile CHP Şırnak İl Başkanlığı Birlik Kardeşliği’ni ilan ettiler.

CHP İngiltere Birliği Başkanı Kazım Gül’ ün resmi danışmanı ve birliği Temsil amacıyla Avukat Diba Farah Kartal, beraberinde Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan ile birlikte CHP Şırnak İl Başkanlığı ile Kardeş Birlikler’i ilan etmek üzere Şırnak’a geldi.

Şırnak Şeraffetin Elçi Havaalanı’nda CHP İl Başkanı Cangir Bilin ve partililer tarafından karşılanan heyet daha sonra Cizre İlçesine geçti. Cizre’de geçtiğimiz günlerde yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden Orhan Bayram, Nurettin Üstev, Zafer Üstev ve Melih Kırmızıgül’ü taziye ziyaretinde bulunarak, ailelere başsağlığı dilediler. Cizre temaslarının ardından Silopi İlçesine geçen heyet CHP Silopi İlçe Başkanlığında Partililer, vatandaşlar, kadın kolları ve gençlik kolları ile toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından CHP İngiltere Birliği ile Şırnak İl Başkanlığı tarafından ‘Kardeş Birlikler’ ilan edildi.

CHP Şırnak İl Başkanı Cangir Bilin, ilan edilen birlik kardeşliğinden son derece mutlu olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“bizler bugün şansımızı gördük. Bugün Avrupa Birliğimiz bizlere güvenip ve inandıklarını söylediler. Şırnak halkı bizlere inansın. Bugün CHP İngiltere Birliğimizin üyeleri gelip kardeşliğimizi, birliğimizi ilan ettiler. Bizlere her türlü destek ve yardımda bulunacaklarını söylediler. Bizlerde onlara teşekkürlerimizi sunuyoruz. CHP İngiltere Birliği ile Şırnak İl Başkanlığı Birlik kardeşliği ilimize hayırlı olsun. Bu vesileyle CHP İngiltere Birliği’ne ve kıymetli Birlik Başkanı Sayın Kazım Gül’e şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Kardeş birliğini destekleyen Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan’da, “Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak sadece bulunduğumuz yerlerde sınırlı kalmayıp, yerelden evrensele projesini ve anlayışını benimsediğimiz için her noktada olmaya çalışıyoruz. ‘Ne için buradayım’ diye kendi adıma bir açıklama yapacak olursam, biz Cumhuriyet Halk Partisi İngiltere birliği ile çok önceden protokolü olan bir belediyeyiz ve İngiltere’de çok yüksek oranda nüfusu olan bir ilçe olduğumuz için. Çok sıkı ilişkilerimiz var. Sadece İngiltere’de değil. Avrupa’nın birçok noktasıyla bizim ilçemizin ilişkileri var. Çünkü nasıl ki buradan daha önce başkanımız da ifade etti, il dışına göçler yaşanmışsa bizde de yurt dışına büyük oranda göçler var ve bu konuda da biraz daha tecrübe oranı yüksek olan bir ilçeyiz ve yurt dışında kendi ilçemizin de temsilcilikleri bulunmaktadır. Temsilcilik dediğimiz birey bazında temsilcileri bulunmaktadır. Biz İngiltere birliğimiz ile çok sıkı bir ilişkimiz olduğu için buradaki Türkiye’deki ülkemizdeki birliklerle nasıl bir diyalog geliştirilebilir? Üzerine çok ciddi kafa yoruluyor ve biz bunun evrensele taşımak adına ve iktidara geldiğimiz şu günlerde de bu çalışmalarımız biraz daha görünür kılmak adına bu tür adımlar atıyoruz ve biz kendimiz yerelde birliği, beraberliği, kardeşliği ön planda tutan bir sosyal demokrat belediyecilik anlayışımız olduğu için de buralardaki ilişkilerimizi bizler de belediye düzeyinde artırmaya çalışıyoruz. Her ne kadar kendimiz belirli oranlarda çalışma sahası belirlemek de. Cumhuriyet Halk partisi’nin olduğu her noktada var olmaya çalışıyoruz. Onlara katkı sunmaya çalışıyoruz ve Cumhuriyet Halk partisi’nin hazırlamış olduğu bu birliktelik protokolünü ilk gördüğümde çok heyecanlandım. Çünkü bunun bir sembolik önemi var. Bunun biraz daha ulusal evrensel önemi var ve oradaki maddelerde özellikle toplumsal sözleşme kavramı biliyorsunuz. Jesus’un bizlere armağan ettiği bir kavramdır. O kavramı gördükten sonra biraz daha ilgim ve alakam arttı. Çünkü her toplum her insan çok değerlidir. Bizler için o toplumsal sözleşmenin de içeriği zaten değer kavramıyla eşit olduğu için bizler buradayız. Toplumsal birliktelik beraberliğe herkes kendi çapında katkı sunacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi ise herkesten daha fazla katkı sunacaktır. Anlayışımız gereği buradayız. Bizlere ev sahipliği yapan başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu olayın gerçekleşmesinde büyük emeği olan Cumhuriyet Halk Partisi İngiltere birlik başkanımız sayın Kazım güler buradan teşekkür ediyorum ve yine teorik düzeyde büyük katkılar sunan fara hanıma da sizlerin huzurunda çok teşekkür ediyorum ve hepinize saygılar sunuyorum buraya geldiğiniz için. dedi.

CHP İngiltere Birliği Temsilcisi Diba Farah Kartal ise; “ CHP Şırnak birliği ile “Kardeş Birlikler” tabelasıyla herkesin bileceği üzere, Siyaset sadece bir kavram değildir.  Ülkemizde bireyler tarafından bu kavrama yüklenen anlamlar, seçmenin ikamet ettiği coğrafyaya ile, ilçeye, büyüdüğü bölgeye, ırkına, inancına, beklentisine, sosyoekonomik koşullara, politik eylemlere, ideolojik düşüncelere, bakış açısına, toplumsal düzen ve çevresine, himayesi altında bulunduğu “Devlet” kavramının ve yöneticilerinin uyguladığı siyaset biçimine ve siyasi etiğin uygulama farklarına göre insanlarda neler çağrıştırdığına vücut veren bir hareket biçimidir. Her ne kadar geçmişte,  politika ve siyaset arasındaki farkın bilincinde olan seçmenler bu iki kavramın kendi aralarındaki uzlaşmalarına saygı duyar nitelikte davranmışlarsa da, ülke olarak zorlu süreçler geçirdiğimiz bu dönemde siyaset ve politika kavramları arasındaki farktan, siyasetin anlamından ve amacından uzaklaşmış, ayrıştırma, kutuplaştırma, kin ve nefretle beslenir hale gelmiş durumdayız.  Toplumsal bilinç uçurumlarla sınanmış ve bu da “Toplumsal Empatiyi” ortadan kaldırmıştır” dedi.

Unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti, ancak ve ancak farklı renkler, diller, inançların bir arada huzurluca ve “toplumsal birlikteliğin sözleşmesi” ile huzur bulacağını belirten Kartal sözlerine şu şekilde devam etti; “ Bu nedenle; Toplumsal sözleşmenin amacından yola çıkarak, Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında bulunan yurtdışı ve yurt içi birliklerinin, bölge, ırk, inanç ve ulaşım hususları gözetmeden diğer birliklerle bir araya gelerek, Toplumsal sözleşme kavramı, geçirdiği tarihi süreciyle zaman zaman farklı (Thomas Hobbes,  Jean-Jacques Rousseau) yorumlar ile yoluna devam etmişse de, günümüz tarihinde artık Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında, vatandaşların hukukun üstünlüğünün güvencesi altında yeni anlamını belirleyecektir” dedi.

CHP İngiltere Birliği’nin, CHP Şırnak birliği ile ‘Kardeş Birlikler’ tabelasıyla çıktığı bu yolculukta karşılıklı, gençlere, kadınlara ve dileyen her bireye, eğitim ve geliştirme projeleri ve daha birçok konu ile dünyada sınırların artık paylaşmaya, birleşmeye ve kucaklaşmaya engel olamayacağının mesajını da vereceğini hatırlatan Kartal Sözlerine şöyle devam etti; “ Bu kardeşliğin hedeflediği diğer önemli başlıklardan bazıları, Uzlaşma ve mutabakat olarak siyaset, siyasetin bir çatışma çözümü olarak ele alınmayacağı, anlaşmazlıkların, Cumhuriyet Halk Partisi’ nin iktidarında, yıldırma, hak ihlali olmadan ve şiddete başvurmaksızın çözüleceği. Toplumda çatışan menfaatleri uzlaştırma sanatı ve bilimi olarak siyasetin, sadece siyasetçilerin değil tüm bireylerin görevi olduğu bilincinin aşılması. Birlik ve beraberlik kavramlarının artık ezberlenmiş statüleriyle değil, yaratılmış zihin ve duygu yorgunlukları geçirecek ve gerçek anlamlarına hizmet edecek nitelikte olacağı kanaatinin oluşturulması yönünde güven ile bilinçlendirilmesi, bireylerin sahip oldukları tüm farklılıkların ne olduğu tartışılmaksızın, tüm yaşam tercihlerine saygı duyulacağı bilincinin aşılanması, Ülkenin her noktasında yaşayan vatandaşlarının eşitlik kavramı karşısında sadece ifadede değil gerçek anlamda muamele göreceğine olan inancın yerleştirilmesi, Adaletin yeniden inşa edilebilmesi, Doğu bölgelerinde yıllar içinde yaşanan olumsuz politik girişimler nedeniyle buralarda yaşayan Kürt vatandaşlarının kendileri sürekli “ikinci sınıf vatandaşız, devlet hiçbir konuda bize öncelik vermez” anlayışının kırılmasını ve tüm azınlıkların da bu ülkede eşit muamele hakkına ve adil yaşam hakkına sahip olduklarının, bunun için de “devlet” kavramına yönelik inanç inşa etmenin ana hedef olacağına inanmalarını sağlamak, Toplumsal eşitliğin anlamına uygun, belirli bir toplum veya yalıtılmış bir grup içerisindeki tüm insanların belli açılardan aynı statüye sahip olacaklarına olan güveni yeniden inşa edilmesi, Kadın haklarının ve kadının toplum içindeki yerinin yasalar yönünden daha da belirleyici olacağı inancını yerleştirmek,  Çocuk haklarının önemi, Liyakat kontrolü. Konuları birlik kardeşliğinin en temel amaçları arasında yer alacaktır” dedi.

 

Kartal sözlerini şöyle sürdürdü; “hedef itibariyle, Nurhak belediyesi başkanı İlhami Bozan’ın değerli katkılarıyla, CHP İngiltere Birliği ve emektar, çalışkan ve birleştirici üslubuyla Birlik Başkanı Sayın Kazım Gül’ü temsilen burada olmaktan ve CHP Şırnak İl Başkanı Sayın Cangir Bilin Beyefendi’ nin de çalışkanlığıyla, emekleriyle, iyi niyeti ve siyasi zekâsıyla da gurur duymaktayım. Değerli Şırnak il Başkanlığı’nın misafirperver ve sıcak yaklaşımları nedeniyle kendilerine teşekkür ederim.”