Lösemiyi yenen öğrenciye sınıfında sürpriz « Silopi Gazetesi

SON DAKİKA

Lösemiyi yenen öğrenciye sınıfında sürpriz

Bu haber 10 Kasım 2020 - 4:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde lösemiyi yenmeyi başaran 9 yaşındaki Şahin Karal’a sınıfında sürpriz yapıldı.

Silopi Atatürk İlkokulu’nda eğitim gören Şahin Karal yakalandığı Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) hastalığından ilik nakli sayesinde kurtulmayı başardı. 3 yıl tedavi gören ve lösemiyi atlatan Şahin için Şırnak Talasemi Derneği öncülüğünde bir program düzenlendi.

Programda Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca’nın eşi Eda Kuruca ile birlikte pasta sürprizi yaptı. Pastayla sınıfa giren Kuruca, Şahin’le sohbet ederek hediye verdi.

Kesilen pasta sınıftaki diğer öğrencilere ikram edilirken, daha sonra okul bahçesine çıkan öğrenciler lösemiye dikkat yazılı pankartlar ve balonları sallayarak lösemi haftasına dikkat çekti.

Lösemili Çocuklar Haftası

Lösemiler, normalde farklı tiplerde kan hücrelerine dönüşecek olan hücrelerden köken alan kanserlerdir. Çocuklarda en sık görülen kanserler lösemiler olup, çocukluk çağında görülen kanserlerin yaklaşık üçte birini oluşturmaktadırlar. Lösemi sıklıkla 4 yaş altındaki çocuklarda gözlenmektedir.

Günümüzde, çoğu çocukta belirtilere neden olmadan önce, löseminin erken teşhisi için yaygın olarak önerilen kan veya diğer tarama testleri yoktur. Çocukluk çağı lösemisine sıklıkla tanı konur, çünkü çocuğun doktora gitmesini sağlayan belirtiler vardır. Doktorlar daha sonra neden olarak lösemiye işaret edebilecek kan testlerini yaparlar. Lösemileri erken bulmanın en iyi yolu, bu hastalığın olası belirtilerine dikkat etmektir.

Lösemi riskinin yüksek olduğu bilinen çocuklar için (örneğin Li-Fraumeni sendromu veya Down sendromu gibi genetik bir durum nedeniyle) çoğu doktor dikkatli olup, düzenli tıbbi kontroller ve muhtemelen başka testler önermektedir. Aynısı, diğer kanserler için kemoterapi ve/veya radyasyon tedavisi alan, organ nakli yapılan veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan çocuklar için de geçerlidir. Bu çocuklarda lösemi riski, genel toplumdan daha yüksek olmasına rağmen, hala küçük bir risktir.

Löseminin Belirtileri ise şöyledir:

Kansızlık (anemi)

Enfeksiyonlara yatkınlık, sık sık hastalanma, ateş

Çeşitli kanamalar (burun kanaması, diş eti kanamaları, cilt altı kanaması gibi), ciltte sık sık çürükler, kesik oluştuğunda kanamanın güçlükle durdurulması

İştahsızlık, kilo kaybı

Dalakta, karaciğerde büyüme

Lenf düğümlerinde şişlikler (ciltte ele gelen yumrular)

Halsizlik, solukluk, çabuk yorulma, çarpıntı

Kemik ve eklemlerde ağrılar, şişlik ve hareket kısıtlığı

Yukarıdaki belirtilerin çoğunun, lösemiden başka bir şeyden kaynaklanma olasılığı daha yüksektir. Yine de, bu belirtilerin doktor tarafından kontrol edilmesi önemlidir, böylece gerektiğinde neden bulunup tedavi edilebilir.

Tanı

Öncelikle hastanın şikayetlerini ve muayene bulgularını değerlendirirken lösemiden şüphelenmek gerekmektedir; sonrasında kan testleri ile tanı netleştirilebilir. Daha sonra kemik iliği biyopsisi, özel kan testleri ve genetik testler yapılabilir.

 

Tedavi

İlaç tedavisi (kemoterapi), ışın tedavisi (radyoterapi), bağışıklama (veya bağışıklık sistemini güçlendirme) tedavisi (immünoterapi) ve kemik iliği nakli başlıca tedavi şekilleridir.

Sağkalım

Özellikle akut lösemilerde, hastalığın tamamen tedavi edilmesi oranı çok yüksektir. Diğer lösemilerde de sağkalım oranları yüksektir.

 Önleme

Çocukluk çağı lösemilerinin yaşam tarzı ve çevre ile ilgili sebepleri çok azdır, bu nedenle çoğu durumda anne-baba ve çocukların bu kanserleri önlemek için yapabileceği bir şey olmadığını bilmesi önemlidir.

Çevresel olarak radyasyona ve bazı kimyasallara maruz kalmak lösemi riskini artırmaktadır.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) radyo frekans alanlarını, cep telefonu kullanıcıları arasında beyin tümörleri için olası bir risk artışına ve çocukluk dönemi lösemisi konusunda bulgulara dayanarak “insanlarda şüpheli kanserojen” olarak sınıflandırmıştır. Dolayısıyla çocukların cep telefonu kullanmasına izin verilmemesi önemlidir.

Bazı çalışmalar, çocukluk çağı lösemisi ile hanehalkının, hamilelik sırasında veya erken çocukluk döneminde, pestisitlere maruz kalması arasında olası bir bağlantı bulmuştur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.