ŞGC başkanı Halil Azizoğlu ”Düşünce özgürlüğü kadar ekonomik özgürlükte şart”

Şırnak Gazeteciler Cemiyeti, ŞGC başkanı Halil Azizoğlu ‘’Basın Özgürlüğü Yerelden başlar’’

ŞGC başkanı Halil Azizoğlu ”Düşünce özgürlüğü kadar ekonomik özgürlükte şart”
ŞGC başkanı Halil Azizoğlu ”Düşünce özgürlüğü kadar ekonomik özgürlükte şart”
silopihaber
  • Yayınlanma3 Mayıs 2024 10:10

Şırnak Gazeteciler Cemiyeti, (ŞGC) başkanı Halil Azizoğlu, ‘’3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’’ kutladı.

‘’3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’’ sadece bir güne değil yaşamın her anına yaygınlaştırılması temennisi ile fikir,düşünce ve ekonomik özgürlüğü kazanması temennisiyle kutlayan Şırnak Gazeteciler Cemiyeti, ŞGC başkanı Halil Azizoğlu;ne yazık ki ekonomik özgürlüğü elinden alınmış bir basın mensubu sadece düşünce ve fikir özgürlüğü ile yaşamını sürdürebilmesi namümkün olduğu bu süreçte yerel kurum,kuruluş ve yönetimlerin sorumluluklarını yerine getirmesi elzemdir.

Zorlu süreçlerden geçtiğimiz bu günlerde; basın mensuplarımız büyük bir sorumluluk üstlenerek, kamuoyunu bilinçlendirmeye gayret etmektedirler. Bu zorlu mesailerini büyük bir özveriyle sürdüren, etik değerlere bağlı, demokrasinin kesintiye uğrama riskiyle karşı karşıya kalınan darbe girişimlerinde dahi her zaman millet iradesinden yana tavır koyan Şırnak Gazeteciler Cemiyeti ile tüm basın mensuplarımızın, “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü”nü kutluyorum; kendilerine başarılar diliyorum. Bölgemizde şehrimizde  insan hak ve hürriyetlerinin daha ileri düzeye ulaşması için gösterdikleri çaba için ayrıca teşekkür ediyorum.

3 Mayıs, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1993 yılında aldığı karar ile tüm dünyada Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanmaktadır. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Ülkemiz özelinde Anayasamız ile basın özgürlüğü güvence altına alınmıştır.

Basın; bireyin ve toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda, haber alma, araştırma, bilgilendirme, aydınlatma ve insan hakları ile temel hak ve özgürlüklerin gelişmesine katkıda bulunma göreviyle Kurumumuzun da önemli bir paydaşı olarak görevini sürdürmektedir.