Silopi’de 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Etkinlikleri

Silopi ilçesinde “18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü ” dolayısıyla program gerçekleştirildi. Koç Ortaokulu’nda düzenlenen programda, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapıldığı programda, Öğretmen ve öğrencilerin hazırlamış oldukları gösterinin ardından 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin önemi anlatıldı Etkinlikte, şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye […]

Silopi’de 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Etkinlikleri
Silopi’de 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Etkinlikleri
Haber Merkezi
  • Yayınlanma19 Mart 2024 10:01
  • Güncelleme15 Nisan 2024 08:51

Silopi ilçesinde “18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü ” dolayısıyla program gerçekleştirildi.

Koç Ortaokulu’nda düzenlenen programda, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapıldığı programda, Öğretmen ve öğrencilerin hazırlamış oldukları gösterinin ardından 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin önemi anlatıldı

Etkinlikte, şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.

Programa, Silopi Kaymakamı Cihat Koç, 17. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Osman Akyıldız, Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Ensar Bulutoğlu, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Valilik bahçesinde tören düzemnlendi

Şırnak’ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 109. yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Şırnak Valilik bahçesinde düzenlenen törene Vali Cevdet Atay, 23. Piyade Tümen Komutanı Tümgenerel Emre Tayanç, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Şırnak Şehit Gazi Aileleri ve Güvenlik Korucuları Federasyonu Başkanı Mehmet Güngör, kurum müdürleri, askeri erkan, STK ve siyasi parti temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk anıta çelenk sunulması ile başlayan tören, Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

Çelenk sunma programının ardından 23. Piyade Tümen Komutanlığında da, Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra il protokolü şehitliğe karanfil bıraktı.

Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda devam eden programda, öğrenciler oratoryo ve tiyatro gösteri sundu, şiir seslendirdi. Düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenciler protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından 100 yıl resim sergisinin dolaşılmasının ardından etkinlikler sona erdi.

Cizre’de “Çanakkale Zaferi” konulu resim sergisi açıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında “Çanakkale Zaferi” konulu resim sergisi açıldı.

Cizre’de, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yılı etkinlikleri kapsamında Cizre Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yapmış olduğu resimlerin sergilendiği “Çanakkale Zaferi” resim sergisi açıldı.

Cizre Güzel Sanatlar Lisesi 9 sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan resimler ilk olarak 17 Mart’ta Sanat Sokağında sergilendi bugünde Cizre Belediyesi Kültür Merkezinde sergilendi. Resim sergisine Cizreli vatandaşlar da ilgi gösterdi.

Serginin açılması ile birlikte vatandaşların sergiye yoğun bir ilgi gösterdiğini ifade eden Cizre Güzel Sanatlar Lisesi Müdür Yardımcısı ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Ayşenur Aytekin Kocaman, “güzel bir çalışma oldu bizim açımızdan. Okulumuz açılalı bir sene olmasına rağmen öğrencilerimiz güzel çalışmalara imza atıyor bu da biz öğretmen ve idarecileri mutlu ediyor. ”dedi.

Beytüşşebap’ta Çanakkale Zaferi kar altında kutladı

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde Mehmetçik ve öğrenciler, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününü kar altında kutladı.

Beytüşşebap’ta kutlamalar hükümet konağı önünde yapıldı. İlçe Kaymakamı Kemal Ülkü, Garnizon Komutanı Albay Hüseyin Serin, Belediye Başkanı Habip Aşan, komutanlar, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş kutlamalara katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla beraber Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ve günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Kar yağışı altında geçen kutlamalarda bayrak ve flama kaldıran öğrenciler ve askerler dondurucu havada 18 Mart Çanakkale Zaferini kutladı, şehitleri andı. Öğrencilerden Ruken Cin, bayrak görevi aldığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Cin, “Bayrağımızı taşımak beni mutlu ediyor. Üşüyorum ama burada olmaktan onur duyuyorum” dedi.

Tarihte en önemli zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi, kahraman Türk ordusunun Çanakkale Cephesi’nde verdiği mücadeleyi gösterir. Türk tarihi başta olmak üzere bütün dünya tarihini etkileyen bu zafer, dünya ülkelerindeki güç dengelerini değiştirmiş ve yeniden belirlemiştir. Çanakkale Cephesi; Anadolu halkına umut, azim ve kararlılık aşılamış, Kurtuluş Savaşı meşalesinin yeniden yanmasını sağlamıştır.

Yüzyılın en büyük savaşlarından biri olan Çanakkale Muharebeleri’nde elde edilen zaferler önemli bir dönüm noktasıdır. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan bu ilerleyiş, 1. Dünya Savaşı’nın en hassas bölümünü oluşturur. Bu savaşta milletimiz yaklaşık 500 bin evladını şehit vermiş ve muharebelerin zafere taşınmasını sağlayan Mustafa Kemal gerçeğini ortaya çıkarmıştır.