Silopi’de, 29 Ekim coşkuyla kutlandı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı eşitli etkinlikler kutlandı. İki gözü doğuştan görme engelli olan Yakup Algur etkinlikte mini konser vererek hayalini gerçekleştirdi. Silopi’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Cumhuriyet Meydanında coşkulu bir şekilde kutlandı. Programa ilçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Engin Candaş, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kaçar, İlçe Emniyet Müdürü İzzet Karaduman, […]

Silopi’de, 29 Ekim coşkuyla kutlandı
Silopi’de, 29 Ekim coşkuyla kutlandı
Haber Merkezi
  • Yayınlanma29 Ekim 2020 16:25
  • Güncelleme16 Mayıs 2023 09:43

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı eşitli etkinlikler kutlandı. İki gözü doğuştan görme engelli olan Yakup Algur etkinlikte mini konser vererek hayalini gerçekleştirdi.

Silopi’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Cumhuriyet Meydanında coşkulu bir şekilde kutlandı. Programa ilçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Engin Candaş, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kaçar, İlçe Emniyet Müdürü İzzet Karaduman, ilçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bilen, Kamu kurum ve kuruluş müdürleri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca, “Burası Anadolu burası son kale bu topraklar yıkılmayacak. Bu topraklar var oldukça dünyada umut var olacak. Bu toprakların insanları Anadolu’nun insanları özgür oldukça dünyaya umut vermeye devam edecekler. Zannetmeyin ki bu zafer sadece bize ait bir zaferdir. Bizim kazandığımız zafer dönemin muktedirlerini ve onların maşası olanları yenerek ezerek elde ettiğimiz zafer Asya’da Afrika’da dünyanın dört bir yanında her nerde sömürge varsa nerde sömürülen istanbul escort girls mazlum millet varsa devletler varsa hepsine umut ışığı oldu. Mustafa Kemal o büyük önder savaş meydanında kazanılan zaferin eğer Cumhuriyet ile eğer medeni devrimlerle taçlandırılmazsa sonunun gelmeyeceğini başarının elde edilmeyeceğini bildiği için 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etti ve Cumhuriyeti siz gençlere emanet etti.

O güç sahipleri yüz yıl önce olduğu gibi bugünde kullandıkları maşalarla bizi bir birimize düşürmeye çalışıyorlar, çalışacaklar. Adı FETÖ olacak, adı PKK olacak, Adı DAEŞ olacak adı bilmem ne kalleş örgüt olacak. Bunların tek bir amacı tek bir hedefi var. Sizi bir birinize düşürmek, sizi dostlarınızdan, kardeşlerinizden yüz yıllarca beraber yaşadığınız gönüldeşlerinizden ayırmak ve güçsüz düşürmektir” diye konuştu.

Konuşmanın ardından okulların hazırladığı müzikli gösteriler ve şiirler okundu. Doğuştan iki gözü görmeyen ve Silopi Gençlik Merkezinde aldığı eğitimle 3 ayda gitar çalmayı öğrenen Yakup Algur’un konser hayali ise 29 Ekim kutlamasında gerçekleştirildi. Algur alandakilerine kendi sesi söylediği şarkılarını gitarı ile seslendirdi.

Program, Kaymakam Can Kazım Kuruca’nın dereceye giren öğrencilere ödül vermesi ve ardından alan içinde onlarca balonun bir anda gökyüzüne bırakılması ile sona erdi.