Silopi’de Bin kişiyi istihdam edecek sera organize tarım bölgesi kurulacak

Silopi ilçesinde bin kişiyi istihdam edecek Sera Organize Tarım Bölgesi kurulacak. Silopi’ye bağlı Başverimli Beldesi, Özgen ve Çardaklı köyleri çevresinde planlanan Seracılık projesinin ilk ayağı olan Sera Organize Tarım Bölgesi 1000 dönüm üzerinde kuruldu. Yakın zamanda planlanan fiziki çalışmaların ardından istihdam, üretim ve ticareti kapsayacak dev yatırım sayesinde yüzde 75 kadın çalışan olmak üzere 1000 […]

Silopi’de Bin kişiyi istihdam edecek sera organize tarım bölgesi kurulacak
Silopi’de Bin kişiyi istihdam edecek sera organize tarım bölgesi kurulacak
Haber Merkezi
  • Yayınlanma5 Haziran 2024 15:14

Silopi ilçesinde bin kişiyi istihdam edecek Sera Organize Tarım Bölgesi kurulacak.

Silopi’ye bağlı Başverimli Beldesi, Özgen ve Çardaklı köyleri çevresinde planlanan Seracılık projesinin ilk ayağı olan Sera Organize Tarım Bölgesi 1000 dönüm üzerinde kuruldu. Yakın zamanda planlanan fiziki çalışmaların ardından istihdam, üretim ve ticareti kapsayacak dev yatırım sayesinde yüzde 75 kadın çalışan olmak üzere 1000 kişinin istihdam edilmesi amaçlanıyor. Bölgenin kalkınmasında etkili rol alacak proje Habur, Derecik ve Esendere sınır kapılarına yakın olması uluslar arası pazarlara hızlı erişim olanağı sunacak. Önemli su kaynakları ve mikroklima özelliğine sahip alanda kurulacak Sera Organize Tarım Bölgesi ideal koşulları oluşturması nedeniyle çiftçilere de büyük kolaylık sağlayacak.

Sera Organize Tarım Bölgesinin kurulmasına sevinen Silopili çiftçi Serdar Soysal, “20 yıldır çiftçilik yapmaktayım. Şırnak Valiliğinin Sera Organize sanayi Bölgesinin kurulacağını duydum. Bu anlamda çok mutluyum. Çünkü bölgemizde iş alanları kurulacak. İstihdam alanları açılacak. Bir çiftçi olarak biz bu projenin gerçekleşmesini bekliyoruz. Çünkü biz ürünlerimizi yetiştireceğiz. Dış pazara, iç piyasaya vereceğiz, bundan kazanç elde edeceğiz. Tüm bölgeye yararı dokunacak. O anlamda bu projenin bölgeye hatta Güneydoğu Anadolu bölgesine de çok büyük etki sunacağını düşünüyorum. Bu projelerin mutlaka devam etmesi gerekiyor. Biz çiftçiler olarak bu projenin gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz. Katkısı olan bütün kurum amirlerine de çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Şırnak Valisi Cevdet Atay proje ile ilgili olarak “şehrimize hayırlı olsun” paylaşımını sosyal medya platformu X’te bir paylaştı.

SİLOPİ İLÇESİ TARIM BÖLGESİ OLACAK

Komşu olan Irak ve İran gibi ülkelere sebze ve meyve ihtiyacı çoğunluk Adana, Antalya, Mersin gibi illerden sağlanırken Silopi ilçesinde üretim yapılarak daha verimli ve ekonomik koşullarda ihracat ve hızlı erişim sağlanacak. İlçede kurulan Sera Organize Tarım Bölgesi sayesinde komşu ülkelerin yanı sıra çevre illere de meyve sebze konusunda katma değer sağlayacak.

BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Proje kapsamında müracaat edenlere yönelik Şubat 2024 tarihinde Silopi ilçesinde 200 kişiye istihdam garantili seracılık kursunun eğitimi verildi. Bu kapsamda kurs eğitimlerine devam edilecek. Silopi ilçesi Sera Organize Tarım Bölgesinde yüzde 75’i kadın olmak üzere bin kişiye istihdam sağlanacak.