Reklam

Silopi’de öğrencilere yönelik madde bağımlılığı farkındalık eğitimi

Silopi GAZETESİ- Şırnak’ın Silopi Koç ilkokulunda öğrencilere yönelik madde bağımlılığı konusunda farkındalık eğitimi verildi. Türkiye Gençlik Vakfı Silopi ilçe Temsilciliği ve Yeşil Silopi şubesi tarafından gerçekleştirilen madde bağımlılığı seminerine Silopi Kaymakamı Sezer Işıktaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sait Uysal, kurum müdürleri, Sivil Toplum Dernek başkanları ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan […]

Silopi’de öğrencilere yönelik madde bağımlılığı farkındalık eğitimi
Silopi’de öğrencilere yönelik madde bağımlılığı farkındalık eğitimi
Haber Merkezi
  • 24 Şubat 2020 09:09
  • 24 Şubat 2020 09:44

Silopi GAZETESİ- Şırnak’ın Silopi Koç ilkokulunda öğrencilere yönelik madde bağımlılığı konusunda farkındalık eğitimi verildi.

Türkiye Gençlik Vakfı Silopi ilçe Temsilcisi Fırat Haşimoğlu

Türkiye Gençlik Vakfı Silopi ilçe Temsilciliği ve Yeşil Silopi şubesi tarafından gerçekleştirilen madde bağımlılığı seminerine Silopi Kaymakamı Sezer Işıktaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sait Uysal, kurum müdürleri, Sivil Toplum Dernek başkanları ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Türkiye Gençlik Vakfı Silopi ilçe Temsilcisi Fırat Haşimoğlu yaptı. Haşimoğlu konuşmasında, “Türkiye Gençlik Vakfı olarak genç nesilleri yetiştiriyoruz. Eğitim kurumlarımızla birlikte yeni nesil gençliğe yön veriyoruz.  Gençlerimizi alkol ve madde bağımlılığı illetine iten sebeplerden biride kötü arkadaş çevresidir. Ancak, onları kazanmak ve bu bataklıkları kurutmak için gençlere yönelik çeşitli sosyal etkinlikler düzenlemek gerekir. Gençlerimiz sokaklarda geleceklerini heba etmek yerine kendi becerilerini kurslarımızda geliştirmekte ve yapma fırsatı bulmaktadırlar. Karanlık sokaklar ve dehlizlerde bir kereden bir şey olmaz diye başlanan ve körelen hayatlara Türkiye Gençlik Vakfı olarak kucak açıyoruz. Bu seminer vesilesiyle genç nesile madde bağımlığının görünmeyen yönünü göstermeye çalışacağız. Alkollü içecekler, çeşitli madde kullanımları ve bağımlılığın tedavi yöntemleri ruhsal ve bedensel yönden farklılıklar gösterse de madde bağımlılığından kurtulmak için kararlılıkla mücadele edilmesi gerekmektedir.Vakıf olarak insanlarımızı sosyalleşmelerini ve becerilerini ortaya dökmeleri için vakıf bünyesinde çeşitli kurslarımız devam etmektedir. Sözlerimi fazla uzatmadan son bir şey eklemek istiyorum. Bu gençlik hepimizin, bu gençlik geleceğimiz. Önce vakıf olarak sonra toplum olarak gelin gençlerimize sahip çıkalım. Bu mücadelede başta emeği geçen Yeşilay Cemiyeti Şube Başkanı Turgay Birlik’e  tüm kurum ve kuruluşlarımıza içtenlikle teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşma yapan Ak Parti İl Başkanı İbrahim Halil Erkan ise şunları söyledi:

Ak Parti İl Başkanı İbrahim Halil Erkan

“Ak Parti hükümetlerinden önce özellikle Doğu ve Güneydoğu’da zorba devlet anlayışı vardı. Milletin bir devleti değil, devletin milleti vardı. İlerleyen süreçlerde sistematik bir şekilde her evin içerisinden bir kişinin teröristleştirmesi projesi zamanla sistemli bir şekilde uygulamaya alındı. 2000 yılından sonrada dağa çıkartılanların cenazeleri üzerinden travmatik bir toplum meydana getirildi. Köy boşaltmaları bunun tuz biberi oldu ve netice itibariyle köylüleri yerinden yurdundan boşaltılmış terk edilmiş insanlar fakirlikle de sınanınca her ailenin içerisinden de birisi dağa çıkartılıp terörist kılınınca zorunlu bir siyasal insan tipi meydana getirildi. Maalesef bu zorunlu siyasal insan tipi PKK’nın ve onun yandaşları sayesinde devletine, milletine, bayrağına karşı gelen asi bir toplum oluştu. Böyle bir sosyolojide artık çok rahat bir şekilde insanların bir insan kaynağı olarak kullanıp terörün parçası haline getirebilirsiniz. Çukur ve hendek barikatlarından sonra uyuşturucu kullanımının bu kadar artması çokta tesadüf değildir. gençlerin bir şekilde zehirlenmesi için onların akıl şuurunu onlardan alma çabasıyla, bakın hendek olaylarının baş gösterdiği alanlarda çok büyük uyuşturucu sıkıntısı yaşıyoruz. Emniyet kaynakları araştırılacak olursa hendek ve çukur barikat olaylarına karışmış gençlerimizim madde bağımlısı olacağını göreceksiniz.”

Daha sonra slayt gösterisi eşliğinde Yeşilay Şırnak şube Başkanı Turgay Birlik madde bağımlılığı hakkında sunum yaptı. Öğrencilere bu alışkanlıklardan uzak durmaları noktasında bilgiler veren Birlik arkadaş seçiminde hassas olunması noktasında uyarılarda bulundu.