Silopi’de Otizmli Ve Engelli Öğrenciler Büyülendi

Şırnak’ın Silopi ilçesinde otizmli ve engelli öğrencilerin gösterisi büyüledi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Koç İlkokulunda yapılan programa Silopi ilçe Kaymakamı Sezer Işıktaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sait Uysal, veliler ve öğrenciler katıldı. Mehmet Selim YALÇIN/SİLOPİ (Şırnak), (SİLOPİ GAZETESİ)  Silopi Koç ilköğretim okulu konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte Ampute Futbol Milli Takımına ait maç görüntüleri […]

Silopi’de Otizmli Ve Engelli Öğrenciler Büyülendi
Silopi’de Otizmli Ve Engelli Öğrenciler Büyülendi
Silopi GAZETESİ
  • Yayınlanma4 Aralık 2019 07:29
  • Güncelleme4 Aralık 2019 07:32

Şırnak’ın Silopi ilçesinde otizmli ve engelli öğrencilerin gösterisi büyüledi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Koç İlkokulunda yapılan programa Silopi ilçe Kaymakamı Sezer Işıktaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sait Uysal, veliler ve öğrenciler katıldı.

Mehmet Selim YALÇIN/SİLOPİ (Şırnak), (SİLOPİ GAZETESİ)  Silopi Koç ilköğretim okulu konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte Ampute Futbol Milli Takımına ait maç görüntüleri sinevizyon eşliğinde salondakilere izletildi.

Daha sonra otizmli öğrencilerinde aralarında bulunduğu öğrenciler çeşitli dans gösterileri yaptı. İşaret dili gösterisinin ardından yürüme engelli bir öğrenci gitar eşliğinde söylenen parçalara eşlik etti. Renkli görüntülerin yer aldığı etkinlik kaymakam ile çekilen fotoğraf ile son buldu.

Etkinlik hakkında konuşan Koç İlkokulu Müdürü Çetin Demirhan, engelli bireylerin toplum arasında daha güzel bir şekilde yaşanılabilir olmalarını sağlamak ve destek olabilmek için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NÜN ÖNEMİ NEDİR?

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi. Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık  arttırmayı amaçlamaktadır.

BM’nin engellilik alanında uzun yıllardır devam eden çalışmalarının bir ürünü olan, 2006 yılında kabul edilen Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme, engelli bireylerin haklarının ve refahının gelişmesine ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin ve ayrıca Sendai Afet Riskini Azaltma Çerçevesi, İnsani Eylemde Engelli Bireylerin Dahil Edilmesi Şartı, Yeni Kentsel Gündem ve Kalkınma için Finansman Hakkında Addis Ababa Eylem Gündemi gibi diğer uluslararası kalkınma taahhütlerinin  uygulanmasına katkıda bulundu.