Reklam

ŞIRNAK PETROL ŞEHRİ OLACAK

Cumhuriyet tarihinin en büyük petrol keşfinin yapıldığı yer Gabar Dağı’nın zirvesindeki Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Petrol Sahası 100 bin varil petrol çıkarılacak ve 1 milyar varil rezerve sahip alanda saha çalışmaları devam ediyor. Bir zamanlar çukurların kazıldığı Şırnak, artık petrol şehri oldu. Şırnak’ta, terörden arındırılan Gabar Dağı’ndaki petrol rezervinde günlük Terör örgütünün önemli barınma alanlarından […]

ŞIRNAK PETROL ŞEHRİ OLACAK
ŞIRNAK PETROL ŞEHRİ OLACAK
Haber Merkezi
  • 7 Mayıs 2023 16:03
  • 8 Mayıs 2023 16:07

Cumhuriyet tarihinin en büyük petrol keşfinin yapıldığı yer Gabar Dağı’nın zirvesindeki Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Petrol Sahası 100 bin varil petrol çıkarılacak ve 1 milyar varil rezerve sahip alanda saha çalışmaları devam ediyor. Bir zamanlar çukurların kazıldığı Şırnak, artık petrol şehri oldu.

Şırnak’ta, terörden arındırılan Gabar Dağı’ndaki petrol rezervinde günlük Terör örgütünün önemli barınma alanlarından Gabar Dağı’nda, güvenlik güçlerinin terörle mücadele operasyonları sonucunda bölge terörden temizlendikten sonra yeraltındaki zenginlikler de ortaya çıkarıldı.

Şırnak Valisi Osman Bilgin, 23’üncü Jandarma Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Halil Soysal, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Al ve çok sayıda davetli, Gabar Dağı zirvesindeki “Şehit Aybüke Yalçın-1” kuyusunda incelemelerde bulundu.
Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu terörden arındırılan Gabar Dağı’nda, 2020’de başlatılan sismik çalışmalar sonrası petrol rezervi bulunması üzerine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışmalarını hızlandırdı. Yapılan sismik çalışmalar sonrası 13 Eylül 2021’de ilk kuyu, “Şehit Esma Çevik-1” adı ile faaliyete alındı. TPAO, çalışma sahasını genişleterek, Gabar Dağı’nın zirvesinde 2000 rakımda yaptığı sondajda 1 milyar varil rezerve sahip petrol buldu. “Şehit Aybüke Yalçın-1” adı verilen tesiste günlük 100 bin varil petrol çıkartılacak ve keşfin değerinin 70 milyar dolar olduğu değerlendiriliyor.


2000 rakımlı Gabar Dağı’nda 2600 metre derinlikte keşfedilen petrol günlük 100 bin varil debi ile üretim alınan kuyuda keşfedilen petrolün 41 API graviteye sahip olduğu belirtildi.
Şırnak’ın terörün değil, petrolün merkezi olduğuna vurgu yaparak konuşmasına başlayan Vali Osman Bilgin, burada kahraman Jandarma ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin, istihbarat birimleri, emniyet güçleri ve güvenlik korucuları ile birlikte ortaya koyduğu üstün gayretle artık buraların güvenli olduğunu söyledi.


Burada ay yıldızlı bayrağın dalgalandığını, İstiklal Marşı’nın yüksek sesle okunduğunu belirten Vali Bilgin, “Türkiye Petrolleri Genel Müdürü ve çalışanlarının burada gösterdikleri üstün gayret ile birlikte buraları petrol şehri ve petrol sahaları haline getirdi. Kahraman Jandarmamız da burada son iki senedir gece gündüz durmadan yorulmadan bu dağları her yönüyle karış karış ederek çok şükür bu çalışmaların emeğini ortaya koydular” dedi.


Yüzyıl önce Türkiye’den Musul ve Kerkük’ü kopardıklarına vurgu yapan Bilgin, “Ancak hep birlikte el ele vererek biz onlara Cudi’yi, Gabar’ı mezar yaptık ve terör örgütüne mezar yapmaya devam ederek buraları petrolün merkezi yapıyoruz. Rahmetli Özdemir Bayraktar’ı unutmadan geçmek istemiyorum. Bu topraklar aslında bize bu kadar huzurlu ve güvenli yapılırken, bu topraklar Akçay’da bize insansız hava araçlarını kazandıran kahraman ve ülkemizin en önemli mücadele adamlarından biri olan Özdemir Bayraktar’ın TB2’ler ve insansız hava araçlarını bize kazandırdığı topraklar. O sayede bizler bugün huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşıyor ve burada petrol çıkarıyoruz. Ama şunu özellikle vurgulamak istiyorum eğer Cumhurbaşkanımız olmasaydı petrol değil oturmaya bile oturmazdık. Aynı zamanda kahraman İçişleri Bakanımıza, saygıdeğer İçişleri Bakanımıza her yükleniyorlar. Peki niye yükleniyorlar biliyor musunuz? Bugün Türkiye Petrolleri Genel Müdürüne niye yükleniyorlarsa, onun için İçişleri Bakanına yükleniyorlar. Çünkü o bu ülkenin en büyük kahramanıdır” diye konuştu.