ŞIRNAK VALİSİ ATAY TARİHİ DEĞİRMENDE TAHİN ÜRETİMİ YAPTI

Şırnak Valisi Cevdet Atay 154 yıllık tarihi su değirmenine susam dökerek tahin elde etti. Şırnak Valisi Cevdet Atay, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Murat Bulut ve Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Sezgin, Kumçatı Beldesindeki tarihi taş değirmenini ziyaret etti. Ziyarette Coğrafi İşaretli Dergul Tahini üretim aşamaları ile ilgili susam ve tahin üreticisi Müzbah Demir’den […]

ŞIRNAK VALİSİ ATAY TARİHİ DEĞİRMENDE TAHİN ÜRETİMİ YAPTI
ŞIRNAK VALİSİ ATAY TARİHİ DEĞİRMENDE TAHİN ÜRETİMİ YAPTI
Haber Merkezi
  • Yayınlanma9 Aralık 2023 22:52
  • Güncelleme11 Aralık 2023 22:54

Şırnak Valisi Cevdet Atay 154 yıllık tarihi su değirmenine susam dökerek tahin elde etti.

Şırnak Valisi Cevdet Atay, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Murat Bulut ve Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Sezgin, Kumçatı Beldesindeki tarihi taş değirmenini ziyaret etti. Ziyarette Coğrafi İşaretli Dergul Tahini üretim aşamaları ile ilgili susam ve tahin üreticisi Müzbah Demir’den bilgi aldıktan sonra belde sakinleri ile bir araya gelerek sohbet etti. Şırnak’ın Kumçatı beldesinde yetiştirilen susam, zahmetli işlemlerin ardından 154 yıllık su değirmeninde öğütülerek tahin yapılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle 2021 yılında restore edilen ve tescillenen tarihi su değirmeninde geleneksel yöntemlerle susamlar öğütülüyor. Öğütülen susamdan günde yaklaşık 430 kilogram tahin elde ediliyor. Değirmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescil ve restore edilmişti.