Şırnak Valisi Bilgin, Silopi’de üretim yapan lise öğrencileriyle buluştu

Şırnak Valisi Osman Bilgin Silopi’de okul ziyareti gerçekleştirerek öğrenciler bir araya geldi. Müzik sınıfı açılışı yapan Bilgin üretim yapan atölyede incelemede bulundu. Şırnak Valisi Osman Bilgin, beraberinde Silopi Kaymakamı Cihat Koç, İl Milli Eğitim Müdürü Mirza Tetik, İl Emniyet Müdürü Celal Dalman, kurum müdürleri Şırnak TSO Başkanı Osman Geliş ile birlikte Silopi Mesleki Teknik Anadolu […]

Şırnak Valisi Bilgin, Silopi’de üretim yapan lise öğrencileriyle buluştu
Şırnak Valisi Bilgin, Silopi’de üretim yapan lise öğrencileriyle buluştu
Haber Merkezi
  • Yayınlanma14 Kasım 2022 20:52

Şırnak Valisi Osman Bilgin Silopi’de okul ziyareti gerçekleştirerek öğrenciler bir araya geldi. Müzik sınıfı açılışı yapan Bilgin üretim yapan atölyede incelemede bulundu.

Şırnak Valisi Osman Bilgin, beraberinde Silopi Kaymakamı Cihat Koç, İl Milli Eğitim Müdürü Mirza Tetik, İl Emniyet Müdürü Celal Dalman, kurum müdürleri Şırnak TSO Başkanı Osman Geliş ile birlikte Silopi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti.

Şırnak Valisi Osman Bilgin ilk olarak Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve iç Mekan Tasarım atölyesini ziyaret ederek, sıra, masa ve mobilya üretimi yapan öğrenciler ile bir araya geldi. Sıraları inceleyen Vali Bilgin mobilya ustasına üretimde sağlamlık konusunda tavsiyelerde bulundu. Okul müdürü Hakkı Kaya’dan sıraya oturmasını isteyen Vali Bilgin üretimde yapılan yanlışlığı uygulamalı olarak gösterdi. Makine ve ekipmanlar hakkında bilgi alan Vali Bilgin ve beraberindekiler Okulun ana binasına geçerek öğrenciler ile buluştu.

Öğrencilerin düşünce ve fikirlerini önemsedikleri için biraya geldiklerini söyleyen Vali Bilgin öğrencilerden cevaplanmasını istediği soruları sormasını istedi. Öğrenciler çekingenlik gösterince Silopi Kaymakamı Cihat Koç mikrofonun öğrencilere gönderilmesini istedi. Söz alan öğrenciler Cizre’de konser veren Sefo’nun Silopi’ye gelmesini, Bilişim bölümü için 3D yazıcı, teknik gezi düzenlenmesi, okul önüne üstgeçit, müzik sınıfına piyano ve proje sınıfına bilgisayar alınmasını istedi.Bir öğrencinin ‘bu kadar meslek varken neden valiliği seçtiniz’ sorusu salondakilerini güldürdü. Vali Bilgin daha önce avukat olduğunu ancak annesinin telkinleri ve topluma dokunan bir meslek olarak gördüğü için Kaymakamlığı seçtiğini ve kararnameyle de vali olduğunu söyledi. Konuşmasına devam eden Vali Bilgin, “valilik zor bir meslek. Her alandan anlamak zorundasınız, bilgi sahibi olmak zorundasınız, beceri sahibi olmak sorundasınız. İyi bir iletişim becerisine sahip olmanız gerekir. Teknik bilgi ve sosyal her alanda yetişmiş olmanız gerekiyor. Zor bir iş ama sevdiğim bir iş. Bugün vali olmasam sizlerle olamazdım” dedi.Söz alan okulun öğrencilerinden Fatma Abi, “mesela yoldan geçiyorum, bir kuzenim, bir akrabam, arkadaşım görüyor beni ‘hangi lise diyor’ meslek diyorum. Hani küçümsüyorlar. Sen ‘meslek misin’ evet diyorum. Küçümsüyorlar. Benim hoşuma gitmiyor. Üretim yapmak istiyoruz. Her gördükleri şeyi bu meslek lisesi öğrencisi falan yapmışlar desin istiyorum. Bilişim bölümünde bir atölye istiyoruz” deyince Vali Bilgin, “ben seni tebrik ediyorum. Yarın sen onları küçümsemeyeceksin ama sen onlara böyle üsten bakacaksın. Bunu unutma. Onlar çünkü boşta gezecekler sen çalışacaksın” şeklinde cevapladı.

Bilen, Üretimde hedef 3 milyon TL Üretimde meslek liselerinin önemini anlatan Silopi ilçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bilen, “döner sermayemiz 2018-2019 yılında 100 bin lira iken şuan 2 buçuk milyona yaklaştık. Hedefimiz bu sene içinde 3 milyondur. Teknolojik ürünler üretmek istiyoruz. Sıra, masa üretmek meslek lisesinin bir görevi ama biz artık katma değeri yüksek malzemeler üretmek istiyoruz” diye konuştu.

Piyano Şırnak TSO’dan Öğrencilerin piyano talebini Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş üstlenerek piyanoyu alma sözü verdi. Atölye, ekipman ve diğer ihtiyaçlar için ise Vali Bilgin not alarak bu ihtiyaçların temin edileceğini söyledi.