Şırnak Valisi Pehlivan’ın “3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” mesajı

“Engelli vatandaşlarımızın toplum hayatına katılımlarını üst seviyeye taşımak, sorunlarına dikkat çekmek ve bu sorunların ortadan kaldırılması için toplumsal bilinci artırmak hedefi ile 3 Aralık Günü tüm dünyada “Dünya Engelliler Günü” olarak edilmektedir. Bir toplumu oluşturan tüm bireylerin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması ilkesi gereğince; onların eğitim, rehabilitasyon ve istihdamlarının sağlanarak, üretken ve kendine yeten […]

Şırnak Valisi Pehlivan’ın “3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” mesajı
Şırnak Valisi Pehlivan’ın “3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” mesajı
Silopi GAZETESİ
  • Yayınlanma2 Aralık 2019 20:22
  • Güncelleme3 Aralık 2019 06:13

“Engelli vatandaşlarımızın toplum hayatına katılımlarını üst seviyeye taşımak, sorunlarına dikkat çekmek ve bu sorunların ortadan kaldırılması için toplumsal bilinci artırmak hedefi ile 3 Aralık Günü tüm dünyada “Dünya Engelliler Günü” olarak edilmektedir.

Bir toplumu oluşturan tüm bireylerin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması ilkesi gereğince; onların eğitim, rehabilitasyon ve istihdamlarının sağlanarak, üretken ve kendine yeten bireyler haline getirilmesi yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba gösterilmesi, Devlet ve toplum olarak temel sorumluluğumuzdur.

 

Engellilik, yalnızca engelli fertleri ve onların ailelerini değil, toplumun bütün kesimlerini yakından ilgilendiren sosyal bir meseledir. Bu anlamda devletimiz, başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız olmak üzere ilgili bütün kurumların marifetiyle, engelsiz bir Türkiye, engelsiz bir toplum, engelsiz bir gelecek için ulaşımdan eğitime, çalışma hayatından sağlık hizmetlerine varıncaya kadar her alanda birçok düzenlemeyi hayata geçirmektedir. Bu bağlamda Şırnak İlimizde de Valiliğimizin koordinasyonunda; başta tüm kurum, kuruluş ve Sivil Toplum Teşkilatlarıyla işbirliği içinde, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da engelli kardeşlerimiz için elimizden gelenin en iyisini yapmanın gayreti içinde olacağız.

Engelli kardeşlerimiz; gerekli koşullar sağlandığında çalışma azmi, cesareti ve fedakârlıklarıyla eğitim, bilim, spor, sanat, iş dünyası gibi pek çok alanda üstün başarılara imza atmakta ve herkese örnek olmaktadır.

Güçlü bir toplum olmanın ve geleceğe güvenle bakmanın öncelikli şartı, toplumdaki tüm bireylerin eşit imkânlardan yararlanabilmelerine, birlik ve beraberlik içinde, ortak umutları ve hedefleri paylaşarak yaşayabilmelerine bağlıdır.

Onların daha iyi yaşam koşullarına kavuşabilmeleri için, bizlere düşen görev ise engelli kardeşlerimiz sahip çıkmak, onların ve yakınlarının yaşamlarını kolaylaştırmaktır.

Dünya Engelliler Günü vesilesiyle bütün engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayır ve iyilikler diliyor, en kalbi duygularımla, sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Silopi Gazetesi