Reklam

Şırnak’lıların 21 yıllık hasreti son buldu

Yaklaşık 21 yıldır yapımına başlanan Şırnak ile Cizre arasındaki tünellerin bitmesi ile kullanılmaya başlandı. Şırnak ile Cizre ilçesi arasındaki uzaklığı 45 dakikadan 20  dakikaya indiren Cudi Dağı altından yapılan tüneller hizmete açıldı. Şırnak ile Cizre ve Silopi’yi birbirinden ayıran Cudi dağının altında açılan tünellerin faaliyete alınması ile Şırnak’a ulaşım çok rahat ve güvenli olmaya başladı. […]

Şırnak’lıların 21 yıllık hasreti son buldu
Şırnak’lıların 21 yıllık hasreti son buldu
baykal
  • 25 Eylül 2018 08:57

Yaklaşık 21 yıldır yapımına başlanan Şırnak ile Cizre arasındaki tünellerin bitmesi ile kullanılmaya başlandı. Şırnak ile Cizre ilçesi arasındaki uzaklığı 45 dakikadan 20  dakikaya indiren Cudi Dağı altından yapılan tüneller hizmete açıldı.

Şırnak ile Cizre ve Silopi’yi birbirinden ayıran Cudi dağının altında açılan tünellerin faaliyete alınması ile Şırnak’a ulaşım çok rahat ve güvenli olmaya başladı. Eski yolun çok virajlı ve dar olması münasebeti ile sık sık ölümcül kazalar meydana gelirken tünellerin açılması ile kazaların da önüne geçilmesi öngörülüyor. Cudi Dağı’ndan açılan ve Cizre, Silopi ile Şırnak’ı birbirine bağlayan 2 tünel, yaklaşık 21 yıl aradan sonra faaliyete girdi. Tünellerin resmi olmasa da fiili olarak hizmete açılmasıyla Cizre ve Şırnak arasındaki 45 dakikalık uzaklık, 20 dakikaya indirdi.

Şırnak ile Cizre arasından geçen Kasrik Deresi üzerinde yapılması planlanan ve mevcut kara yoluyla birçok köyü sular altında bırakacak Cizre Barajı nedeniyle Cudi Dağı’nda tünellerin açılması, 1997’de ihalesinin yapılmasıyla başlamıştı.

1997 yılında ihalesine çıkılmış olan tüneller yaklaşık 21 yıl aradan sonra biri 700, diğeri 800 metre uzunluğundaki 2 tünel ve tünelleri birbirine bağlayan viyadük tamamlandı.

Tünellerden her ikisi açılırken, bağlantı yollarına yönelik çalışmalar nedeniyle bazı yerlerde tek şerit olarak hizmet veriliyor.

Cudi dağı altında yapımı tamamlanan 700 ile  800 metre uzunluğunda 2 tünelin yanı sıra 360 metre uzunluğunda viyadük de tamamlanarak faaliyete girdi. Cizre ile Şırnak bağlantı yollarında ise çalışmalar hızla devam ediyor.

Eskisine göre çok daha geniş ve güvenli olan yolda kaza oranının da en aza ineceği belirtilen güzergah boyunca yüksek güvenlikli kalekollar da gece gündüz yolun güvenliğini sağlıyor.