Şırnak’ta 15 Temmuz şehitleri anıldı

Şırnak’ta 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar, Şırnak 23. Piyade Tümen Komutanlığı Şehitlik Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı. Programa, Şırnak Valisi Osman Bilgin, 23. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral İdris Acartürk, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasıyla devam etti. Daha sonra program Şırnak 23. Piyade Tümen Komutanlığı Şehitlik Anıtı’nın gezilmesiyle sona erdi. Şırnak Valiliği tarafından […]

Şırnak’ta 15 Temmuz şehitleri anıldı
Şırnak’ta 15 Temmuz şehitleri anıldı
Haber Merkezi
  • Yayınlanma18 Temmuz 2022 10:54

Şırnak’ta 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar, Şırnak 23. Piyade Tümen Komutanlığı Şehitlik Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.
Programa, Şırnak Valisi Osman Bilgin, 23. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral İdris Acartürk, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasıyla devam etti. Daha sonra program Şırnak 23. Piyade Tümen Komutanlığı Şehitlik Anıtı’nın gezilmesiyle sona erdi. Şırnak Valiliği tarafından Yeni Mahalle’de bulunan Geylani Camii’nde de mevlit programı düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Mevlid-i Şerif ve ilahilerin okunmasıyla devam etti. İl Müftüsü, şehitler için dua etti. Cami çıkışında mevlit programına katılanlara çeşitli ikramlar yapıldı.

YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

Şırnak’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlendi. Programa Şırnak Valisi Osman Bilgin, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik, İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman, Şırnak Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, 23. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral İdris Acartürk, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bozkurt, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, kamu ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Şırnak’ta düzenlenen etkinlikler kapsamında vatandaşların katılımıyla Ömer Kabak Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte ilahiler seslendirildi, şiirler okundu, çeşitli gösteriler yapıldı.

Vali Osman Bilgin, yaptığı konuşmada, bin yıldır bu topraklarda yaşayan halkın farklı dönemlerde çeşitli zorluklar yaşadığını ve 1960’tan 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine kadar çeşitli darbe ve darbe girişimlerinin olduğunu söyledi.

Kentte yaşanan 2015 çukur ve barikat olaylarında FETÖ ve emperyalist güçlerin parmağının olduğuna işaret eden Bilgin, “İçimizdeki hainler, teröristlerle iş birliği yapıp halkımızın huzurunu, sükunetini ve güvenliğini bozarak sizleri huzursuz etmişlerdir. Bu devlet o kadar güçlü bir devlettir ki en kısa sürede sizlerin zararlarını karşılayarak gördüğünüz konutları, şehirleşmeyi ve altyapıyı yaparak vatandaşlarımızın mağduriyetini en kısa sürede gidermiştir.” şeklinde konuştu.

“Bizler bulunduğumuz bu topraklarda ancak bir olursak, ‘biz’ olursak, hep birlikte Türkiye olursak başarırız.” diyen Vali Bilgin, şunları kaydetti:

“15 Temmuz’da millet iradesini ortaya koyarak nasıl bir birliktelik göstermiş ve bu birliktelikle ülkemizin yarınlarını, istiklalini ve istikbalini sağlam bir şekilde tutmuşsa ve yine aynı şekilde halkımız bunu asla ve asla unutmayarak yarınlara bu duygu ve düşüncelerle her daim iradesiyle kendi geleceğini ancak ve ancak seçimlerle belirleyecektir.”

Vali Osman Bilgin’in 15 Temmuz mesajı

“15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü tarafından devletimizin ve milletimizin bağımsızlığına, istiklal ve istikbaline yöneltilen hain darbe girişimi aziz milletimizin destansı direnişiyle bertaraf edilmiştir.

15 Temmuz destanı, milletimizin şanlı tarihindeki sayısız destanların en son örneğidir. Vatanımızın bölünmez bütünlüğü; milletimizin imanı, azim ve kararlılığı, bayrak ve vatan sevgisi ile savunulmuş; FETÖ/PDY’ye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde milletimiz ile birlikte en güzel cevap verilmiştir.

 

Hürriyete, demokrasiye, anayasaya ve aziz milletimize karşı yapılan bu ihanet karşısında göstermiş olduğumuz azimli duruş ve vermiş olduğumuz kararlı mücadele tüm dünyaya bir ders niteliğindedir.

Büyük Türk Milleti, nereden gelirse gelsin, açıkça veya haince yapılan bütün saldırıları ve düşmanca kalkışmaları, 15 Temmuzda olduğu gibi, daima ortadan kaldıracak inanç, cesaret, iman ve kararlılığa sahip olarak hür, bağımsız ve aydınlık yarınlara doğru ilerlemeye devam edecektir.

Bu duygularla milletimizin cesaretinin, kahramanlığının timsali, ülkesine, milletine ve demokrasisine bağlılığının nişanesi olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’müzü kutluyor, vatanımızın istikbali için canını ortaya koyan kahraman Şehitlerimize ve ebediyete irtihal eden Gazilerimize Allah’tan rahmet, hayatta olan Gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyorum.”