Şırnak’ta bir aşiret başlık parasını kaldırdı

TÜRKİYE genelinde 70 bin nüfusa sahip Batuyan aşireti mensupları aldıkları kararla takı alımına limit belirleyerek başlık parasını kaldırdı. Batuyan aşiretinin en yoğun yaşadığı Şırnak’ın Kumçatı beldesinde yaklaşık 2 ay önce aşiret üyesi Yahya Baran sevdiği kıza başlık parası nedeniyle kavuşamayınca intihar etmişti. Bu olayın ardından Batuyan aşiretinin mensupları gençlerin evlenmesinde büyük engel olan başlık parası […]

Şırnak’ta bir aşiret başlık parasını kaldırdı
Şırnak’ta bir aşiret başlık parasını kaldırdı
Silopi GAZETESİ
  • 24 Şubat 2020 11:48
  • 24 Şubat 2020 12:26

TÜRKİYE genelinde 70 bin nüfusa sahip Batuyan aşireti mensupları aldıkları kararla takı alımına limit belirleyerek başlık parasını kaldırdı.

Batuyan aşiretinin en yoğun yaşadığı Şırnak’ın Kumçatı beldesinde yaklaşık 2 ay önce aşiret üyesi Yahya Baran sevdiği kıza başlık parası nedeniyle kavuşamayınca intihar etmişti. Bu olayın ardından Batuyan aşiretinin mensupları gençlerin evlenmesinde büyük engel olan başlık parası ve istenilen takıların makbul bir fiyata çekilmesi için muhtarlar, imamlar ve ileri gelenler ile birlikte Kumçatı Belediye başkanı Nimet Demir’in evinde bir araya geldi. Burada yapılan görüşmenin ardından bir karar alan aşiret mensupları başlık parasını tamamen kaldırdı. Takı olarak ta 1 çift altın bilezik, 75 santim altın zincir, 1 altın küpe 2 adet altın yüzük limitini aşamayacak.

Ak Parti Kum Çatı Belde Belediye Başkanı Nimet Demir,  “bir ay önce bir gencimiz altınlar yüzünden intihar etti. Belediye başkanı olarak muhtarlarımız, imamlarımızı ve kanaat önderlerimizle toplandık. Bu karar tüm Batuyan aşireti için geçerlidir ” dedi.

Kumçatı beldesi Atatürk Mahallesi muhtarı Ahmet Demir başlık parasının ortadan kaldırılmasının belde halkını sevindirdiğini söyledi.

Kumçatı beldesi sakinlerinden Ali Cengiz kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “gençlerin evlenmesi baya bir masraflıydı. Bizim şirani yani tatlı dediğimiz masraf 30 bin Liraydı. Bunu kaldırdılar. Buna vesile olanlara teşekkür ederiz ” dedi.