Reklam

SMA için iki ilaç tedavi rehberine alındı

SMA Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda alınan kararla SMA tedavi rehberine yeni bir ilaç daha eklendi. Bilim Kurulu, ailelerin yoğun olarak talep ettiği Zolgensma ilacına ise onay vermedi. Böylece SMA tedavi rehberinde bulunan ilaç sayısı 2’ye yükselmiş oldu. SMA hastası çocuklar için kritik bir toplantı yapıldı. SMA Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı […]

SMA için iki ilaç tedavi rehberine alındı
SMA için iki ilaç tedavi rehberine alındı
Haber Merkezi
  • 1 Şubat 2023 19:19

SMA Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda alınan kararla SMA tedavi rehberine yeni bir ilaç daha eklendi. Bilim Kurulu, ailelerin yoğun olarak talep ettiği Zolgensma ilacına ise onay vermedi. Böylece SMA tedavi rehberinde bulunan ilaç sayısı 2’ye yükselmiş oldu.

SMA hastası çocuklar için kritik bir toplantı yapıldı. SMA Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

Toplantıda, SMA tedavi rehberine yeni ilaçların eklenmesine yönelik değerlendirme yapıldı. Yapılan değerlendirmede Risdiplam etken maddeli bir ilacın kullanımına onay çıktı. Böylece SMA tedavi rehberinde Nursinersen ve Risdiplam ile ilaç sayısı 2’ye yükselmiş oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından yaptığı açıklamada, şurup olarak kullanılan Risdiplam etken maddeli ilacın ülkeye girişi için firma tarafından yasal başvuruların yapıldığını, ruhsat sürecinin önümüzdeki günlerde sonuçlandırılacağını söyledi.