TASARRUF GENELGESİ ÇERÇEVESİNDE İDİL ZİRAAT FAKÜLTESİ ŞIRNAK’A TAŞINACAK

Şırnak Üniversitesi, İdil ilçesinde 2013 yılında kurulan ziraat fakültesini merkeze taşına kararı aldıklarını duyurdu. Rektörlük tarafından yapılan açıklamada; “Şırnak Üniversitesi’ne bağlı altı fakültemiz bulunmaktadır. Bunların 5’i Şırnak Merkez Kampüste 1’i İdil ilçemizde yer almaktadır. Ziraat Fakültesinin ayrı bir kampüse alınması merhum Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas hocamız döneminde gerçekleşmiştir. Şırnak Üniversitesi’nin mevcut Yönetim Kurulu olarak aşağıda zikredilen gerekçelerle Ziraat Fakültesi’nin geçici […]

TASARRUF GENELGESİ ÇERÇEVESİNDE İDİL ZİRAAT FAKÜLTESİ ŞIRNAK’A TAŞINACAK
TASARRUF GENELGESİ ÇERÇEVESİNDE İDİL ZİRAAT FAKÜLTESİ ŞIRNAK’A TAŞINACAK
Haber Merkezi
  • Yayınlanma1 Eylül 2023 07:01

Şırnak Üniversitesi, İdil ilçesinde 2013 yılında kurulan ziraat fakültesini merkeze taşına kararı aldıklarını duyurdu.
Rektörlük tarafından yapılan açıklamada; “Şırnak Üniversitesi’ne bağlı altı fakültemiz bulunmaktadır. Bunların 5’i Şırnak Merkez Kampüste 1’i İdil ilçemizde yer almaktadır. Ziraat Fakültesinin ayrı bir kampüse alınması merhum Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas hocamız döneminde gerçekleşmiştir. Şırnak Üniversitesi’nin mevcut Yönetim Kurulu olarak aşağıda zikredilen gerekçelerle Ziraat Fakültesi’nin geçici olarak merkez kampüse taşınmasını oybirliği ile onayladık” denildi.


Şırnak Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin geçici olarak ana kampüse taşınmasının temel gerekçelerini açıklayan rektörlük, “Ziraat Fakültesi’nin eğitim ve öğretimi sürdürdüğü binanın fiziki ve altyapısı yetersiz durumdadır. Bu imkanlar ana kampüsümüzde mevcuttur. İdil ilçe merkezinde daha önce verilen lojman kiralama yetkisi Cumhurbaşkanlığınca çıkarılan tasarruf genelgesi çerçevesinde iptal edilmiştir. Bu durum akademik ve idari personelimizin kiralık ev bulma konusunu olumsuz etkilemektedir. Şehrimizin dezavantajlı bölgede bulunması nedeniyle akademik personel temininde sıkıntı yaşanmaktadır. Lojmanlar akademik personeli cezbeden bir imkandır. Bu imkan ana kampüsümüzde bulunmaktadır” ifade edildi.


Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“İdil ilçemizde bulunan ziraat fakültemizi tercih eden öğrencilere yönelik kamu veya özele ait yurt hizmeti bulunmamaktadır. İdil’deki öğrencilerimiz için yurt temininde bulunmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüştük, yetkililer İdil merkeze yurt yapmanın bakanlık standartlarına uymadığı belirttiler. İdil merkeze yurt yapılmasının uygun olmadığı ifade ettiler. İdil’deki Fakültemizin gerekli araştırma alt yapısı bulunmamaktadır. Tüm laboratuvarlarımız uygun binalardan dolayı merkezi kampüstedir. Merkez kampüste bulunan binalarımızın fiziki ve alt yapılarının eğitim ve öğretime uygun olması, buna rağmen merkezi kampüsteki binaların bir kısmının atıl durumda bulunması, ana kampüste akademik ve idari personel için lojman bulunması, Şırnak merkezde Kredi Yurtlar Kurumuna ait geniş kapasiteye sahip kız ve erkek öğrenci yurtlarının bulunması, İlgili birimin merkez kampüse taşınmasının ekonomik açıdan tasarruf sağlaması, geçici olarak taşınma ihtiyacını hasıl etmiştir. İdilli hemşehrilerimiz, öğretim üyelerimiz için lojman, öğrencilerimiz için yurt, eğitim şartlarına uygun binalar hazır ettiklerinde fakülte talebinde bulunduklarında üstümüze düşeni yapmaya hazırız. İdil’deki Meslek Yüksekokulumuzun gelişmesi ve güçlenmesi için yeni bölümler açmayı planlamış durumdayız.”

ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ALKIŞ’TAN ZİRAAT FAKÜLTESİ AÇIKLAMASI

Şırnak üniversitesi Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, İdil ilçesinde bulunan Ziraat Fakültesinin Şırnak Üniversitesi’ne taşınması kararından sonra sosyal medya ve yerel gazetelerde yer alan söylentilere karşı bir açıklama yapma gereği duyarak açıklama yaptı.

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr . Abdurrahim Alkış Ziraat Fakültesinin İdil’de kalmasına dair bir sözleşmenin olduğu iddiasına açıklık getirdi. Prof. Dr. Abdurrahim Alkış’ın sosyal medya hesabında yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde; Rektör Alkış, “Bir kısım İdilli hemşehrimiz ve İdil yerel sayfaları Şırnak Milletvekilimiz Sayın Aslan Tatar Beyefendi ile Şırnak Üniversitesi Rektörü olarak şahsım arasında seçim öncesinde Ziraat Fakültemizin İdil’de kalmasına dair bir sözleşmenin olduğunu iddia etmektedir. Bu iddia bir yanlış anlaşılma durumundan neşet etmektedir. Durum şu şekilde cereyan etmiştir: Sayın Milletvekilimiz İdil’de seçim çalışmalarda bulunurken telefonla şahsıma ulaştı ve “Sayın Rektörüm, İdil’de bulunan Ziraat Fakültesi’nin taşınmasından bahsediliyor. Böyle bir durum varsa Fakültenin yerinde kalmasını istiyoruz” dedi. “Tamam Sayın Vekilim bu durumu değerlendireceğiz” dedim. Aslan Tatar Bey “Tamam hocam, Allah razı olsun” dedi. Kıymetli hemşehrilerim Sayın Vekilimiz ile görüşmemiz bu şekilde. Şırnak Üniversitesi Yönetim Kurulu olarak toplantı yaptık, fakültemizin taşınmasını ele aldık. Yönetim Kurulumuz Ziraat Fakültesinin Merkez Kampüs’e taşınmasını kararlaştırdı ve onayladı. İlgili tüm taraflara ve kadirşinas milletimize saygıyla duyurulur.” dedi.