TISİAD ve ASKON’dan Yeşil Pasaport Açıklaması

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TISİAD) genel Başkanı Nevaf Kılıç, ihracat yapan firmanın bir yetkilisine yeşil pasaport verilmesi için öngörülen yıllık 1 milyon dolar ihracat alt kriterinin 500 bin dolara indirilmesinden dolayı memnuniyetini dile getirirken, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Hükümetimize şükranlarımızı sunarız” dedi. Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nde (TISİAD) genel Başkanı Nevaf […]

TISİAD ve ASKON’dan  Yeşil Pasaport Açıklaması
TISİAD ve ASKON’dan  Yeşil Pasaport Açıklaması
baykal
  • Yayınlanma12 Kasım 2019 12:48
  • Güncelleme2 Aralık 2019 09:46

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TISİAD) genel Başkanı Nevaf Kılıç, ihracat yapan firmanın bir yetkilisine yeşil pasaport verilmesi için öngörülen yıllık 1 milyon dolar ihracat alt kriterinin 500 bin dolara indirilmesinden dolayı memnuniyetini dile getirirken, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Hükümetimize şükranlarımızı sunarız” dedi.

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TISİAD) genel Başkanı Nevaf Kılıç

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nde (TISİAD) genel Başkanı Nevaf Kılıç, Resmi Gazete’nin sayısında yer alan ve ilgili Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararına göre, yeni düzenlemeyle, son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500,000 dolar ile 10 milyon dolar arasında olan firmaların bir yetkilisine hususi damgalı pasaport verilebileceğini duyurdu.

Kararın ihracatçılar için çok sevindirici bir gelişme olduğuna vurgu yapan Başkan Kılıç, “2017 yılında yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararı ile Yeşil Pasaport alabilmek için ihracatçılarımızın gerçekleştirmesi gereken 1.000.000 USD’lik limit, bugün (11 Kasım 2019) 1770 Karar sayısı ile Resmi Gazete’de yayınlanan “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”, Cumhurbaşkanı Kararı ile 500.000 USD’ye indirilmiştir. Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümetimize şükranlarımızı sunarız. İhracat ailemize hayırlı olsun” dedi.

VİZESİZ GİRİŞ YAPABİLECEKLER

Hususi pasaportla birçok ülkeye belirli gün sayısı ile sınırlı olmak üzere vizesiz giriş yapılabildiğine de dikkat çeken Başkan Kılıç, “İhracat yapan firmalarımız ve iş insanlarımız için yeşil pasaport çok önemli bir konu idi. 2017 yılında yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu ile 1 milyon dolar limitin 500 bin dolara düşürülmesi, ihracatçılarımızın önünü açmıştır. Bu çalışmada emeği geçen tüm devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz. Artık ihracatçılarımız vizesiz olarak iş görüşmelerini yapma fırsatını yakalamıştır” şeklinde konuştu.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Şırnak Şube Başkanı Abdurrahman Kesik

BAŞKAN KESİK, KARAR SEVİNDİRİCİ

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Şırnak Şube Başkanı Abdurrahman Kesik, yeni düzenlemenin ihracatçılar açısından sevindirici olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“İhracatçılarımızın yeşil pasaport almaya hak kazanma alt limitinin 500 bin dolara indirilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Ticaret Bakanımıza ve TİM Başkanımız Ismail Gülle’ye ihracatçılarımız adına şükranlarımızı sunarız”

Hususi pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüne deniyor. Hususi pasaportla birçok ülkeye belirli gün sayısı ile sınırlı olmak üzere vizesiz giriş yapılıyor.

YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİYOR?

Hususi (yeşil) pasaport, devlet kuruluşunda memur statüsüne sahip ve Emekli Sandığına kayıtlı kişilere veriliyor.

Ayrıca TBMM eski üyeleri ve eski bakanlara, birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan ya da emekli olmuş memur ve diğer kamu görevlilerine, Büyükşehir il ve ilçe başkanlarına (görev süreleri boyunca), birinci dereceden emekli olan eski belediye başkanlarına, devlet sporcularına, belirli şartlara tabi olmak üzere özelleştirilen Türk Telekom, T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarına, 2017’de çıkan “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar” isimli yasa gereğince belirli ihracat oranlarını geçmiş iş adamlarına, Yeşil pasaport alma hakkı bulunan kişilerin 25 yaşını aşmamış çocuklarına ve eşine yeşil pasaport veriliyor. SİLOPİ GAZETESİ