Turaç kuşları yaşam alanlarına bırakıldı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan 14 turaç kuşu doğaya bırakıldı. Silopi’de, ihbar üzerine harekete geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile jandarma ekipleri, bir vatandaşın evinde 14 turaç kuşu bulmuştu. Kuşlara el koyan ekipler, vatandaşa 9 bin TL idari para cezası kesmişti. Kuşlar, bir […]

Turaç kuşları yaşam alanlarına bırakıldı
Turaç kuşları yaşam alanlarına bırakıldı
baykal
  • Yayınlanma25 Kasım 2017 10:10

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan 14 turaç kuşu doğaya bırakıldı.

Silopi’de, ihbar üzerine harekete geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile jandarma ekipleri, bir vatandaşın evinde 14 turaç kuşu bulmuştu. Kuşlara el koyan ekipler, vatandaşa 9 bin TL idari para cezası kesmişti. Kuşlar, bir süre gözetim altında tutulduktan sonra Irak sınırına sıfır noktadaki Kapılı köyünde doğaya salındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şırnak Şube Müdürü Orhan Kalay, “Doğa Koruma ve Milli Parklar Şırnak Şube Müdürlüğü olarak yaklaşık bir ay önce Silopi’nin bir köyünden almış olduğumuz 14 tane turaç kuşuna koruma altına aldık. Kanatları kesik olduğu için yaklaşık bir aydır Şırnak’ta tedavisini ve bakımlarını yapıyorduk. Bunlar uçabilecek düzeye ulaştığında getirip Silopi ilçesinde yaşam alanlarına bıraktık. Turaç kuşları yaban türleridir. Bunların herhangi bir şekilde doğadan alınmaları yasaktır. Vatandaşlarımızdan talebimiz, yaban hayvanlarını gördükleri zaman, yaralı bir şekilde de olabilir veya bir şekilde kendi bağ ve bahçelerine zarar vermek içinde gelmiş olabilir bize bildirmeleridir” dedi.