Öğrenciler ve Köylüler Haberi Sevinç İle Karşıladı « Silopi Gazetesi

SON DAKİKA

Öğrenciler ve Köylüler Haberi Sevinç İle Karşıladı

Bu haber 01 Ocak 2020 - 15:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Silopi GAZETESİ – Şırnak merkeze bağlı Toptepe köyü sınırları içerisinde bulunan Kömür Eleme-Paketleme tesislerinin taşınacak olması köylüler ve okulları paketleme sahası içerisinde bulunan eğitim gören öğrenciler ile öğretmenleri tarafından sevinç ile karşılandı.

Uzun zamandır varolan bu çevre ve hava kirliliği sorununa çözüm bulmak için çalışmalar yürütülürken dün akşam saatlerinde Şırnak valisi Ali Hamza Pehlivan ve Şırnak belediye başkanı Mehmet Yarka yerinde öncelemelerde bulunmak üzere Şırnak girişinde bulunan Kömür Eleme-Paketleme tesislerinin taşınacağı alana gidip yetkililer ile yerinde tespitler yaptılar.

Şırnak valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak belediye başkanı Mehmet Yarka ile birlikte Şırnak’ın giriş yolu üzerinde bulunan kömür eleme-kırma -paketleme tesislerinin taşınacağı Merkez Toptepe mevkii alanında incelemeler yaparak tespitlerde bulundu.

Vali Pehlivan ile Başkan Yarka’ya incelemelerinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Zafer Sökmen, TSO Meclis Başkanı Sıddık Basan, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Birlik de eşlik etti.

KÖYLÜ VE ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİREN HABER

Bu yerinde incelemeleri görüp çevre kirliliğine ve hastalıklara davetiye çıkaran kömür eleme-kırma -paketleme tesislerinin taşınacağını duyan Toptepe sakinleri ile Toptepe mevkiinde bulunan NEO Lisesi öğrenci ve öğretmenleri sevinç ile karşıladı.

Şırnak OSB içinde ve çevresinde bulunan Kömür Kırma- Eleme ve Depolama Tesisleri ile yol kenarında gelişi güzel paketleme yerlerinden dolayı bir sürü sorunlar ile karşılaştıklarını dile getiren NEO Bilim ve Teknik liseleri yönetim kurulu başkanı Serdar ONUK sorunları şu şekilde sıraladı. ONUK, bu sorunların tümünü yetkili mercii ve kurumlara yazılı olarak sunduklarını söyledi.

KÖMÜR DEPOLAMA KIRMA- ELEME TESİSLERİNDEN DOLAYI YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLEYEN SORUNLAR;

ONUK’un yetkili mercilere yazılı olarak sunmuş olduğu sorun,öneri ve çözümleri;

Okulumuzda halen eğitim öğretim gören Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz Kömür Depolama Kırma- Eleme tesislerinden çıkan kömür tozlarının öğrencilerimizin sağlık sorunlarına olumsuz etkilediğini görüntü ve gürültü kirliliğine sebep olduğu anlaşılmıştır.

Kömür Depolama Kırma- Eleme tesislerinden kaynaklanan tozun yakınlarda bulunan hanelere(Toptepe köyü sakinlerine), tarım alanlarına ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Bu tesislerin faaliyetleri sonucu meydana gelen tozun trafiğe olumsuz etkilemekte, görüş mesafesini düşürmekte ve beraberinde trafik kazaların davetiye çıkarmaktadır.

Depolama faaliyetlerini sürdüren kamyonların üzeri branda ile örtülmeden trafiğe çıkan araçlardan düşen kömür parçaları karayolu trafiğini olumsuz etkilemektedir.

Tesislerden gelişi güzel karayoluna çıkan kamyonların lastiklerinde biriken kömür tozu kaynaklı çamurların yolu kayganlaştırıp trafik kazalarına neden olmaktadır.

Maalesef bu saydıklarımız sorunların sadece bir kısmıdır. Şırnak Valimizin ve yetkililerin gelip bu alanda tespitler yapıp taşınması için çalışmalar başlattıkları için kurumum ve öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum.

NEO liseleri yönetim kurulu başkanı Serdar ONUK, Bir yatırımcı olarak İnsan hayatını sağlık açısından hiçe sayan ve bu tür tesislerin tamamının hem OSB sınırları içinde, karayolları kenarında ve çevresinde kapatılması bunları yerleşim yerlerine uzak kömür OSB’si adı altında bir alanda faaliyet göstermeleri hususunda gerekli işlemlerin yapılmasını temenni ediyoruz. Dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.