Askon Şırnak Şube Yönetimi Mardin Şubesi 3. Olağan Genel Kuruluna Katıldı

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Mardin Şubesi 3. Olağan Genel Kurulu düzenlendi. Artuklu Üniversitesi AKM Salonunda gerçekleşen Genel Kurula, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Katıldı. Yoğun bir katılımla gerçekleşen kurula, belediye başkanları, siyasi parti il başkanları, ASKON il ve Bölge Şube Başkanları, çok sayıda STK Başkanları, işadamları ve protokol […]

Askon Şırnak Şube Yönetimi Mardin Şubesi 3. Olağan Genel Kuruluna Katıldı
Askon Şırnak Şube Yönetimi Mardin Şubesi 3. Olağan Genel Kuruluna Katıldı
Haber Merkezi
  • Yayınlanma8 Kasım 2021 09:29
  • Güncelleme8 Kasım 2021 10:13

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Mardin Şubesi 3. Olağan Genel Kurulu düzenlendi.

Artuklu Üniversitesi AKM Salonunda gerçekleşen Genel Kurula, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Katıldı. Yoğun bir katılımla gerçekleşen kurula, belediye başkanları, siyasi parti il başkanları, ASKON il ve Bölge Şube Başkanları, çok sayıda STK Başkanları, işadamları ve protokol katıldı.

Artuklu Üniversitesi AKM Salonunda gerçekleşen Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Mardin Şubesi 3. Olağan Genel Kuruluna ASKON Şırnak şube başkanı Abdurrahman Kesik ile yönetim kurul üyeleri ile ASKON genel sekreteri Halil Azizoğlu’da katılım sağladı. Başkan Kesik genel kurul sonrası, eski yönetime emeklerinden dolayı teşekkür ederek yeni yönetime başarılar diledi.

GENEL BAŞKAN AYDIN ‘’MARDİN, TÜRKİYE’NİN ORTA DOĞU’YA AÇILAN EN ÖNEMLİ TİCARET KAPISIDIR.”

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin’in Türkiye’nin en önemli ticaret, sanayi ve marka şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

Mardin’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, “Bölgenin en gelişmiş illerinden olan Mardin, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan en önemli ticaret kapısıdır. Mardin tarım alanındaki gelişimine paralel olarak turizm alanında da adeta çağ atlamış durumda.”dedi.

Türkiye’de salgın dolayısıyla ihracatın daralmasına rağmen Mardin’in ihracatta rekor kırmasını işaret ederek, “Mardin, ticari ve ekonomik ilişkiler geliştirerek bölgede sanayi ve ticaret merkezi olmayı başarmıştır. İnanıyorum ki Mardin, ilk 9 aydaki 750 milyon ihracat rakamlarını 1 milyar dolara çıkaracaktır. Komşu ülkelerle sınır ticaretini geliştirerek, kendine ve Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. Mardin, Türkiye’nin Orta Doğu’ya açılan en önemli ticaret kapısıdır.”şeklinde konuştu.

BAŞKAN ÇELİK, BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI VERDİ

Salgın nedeniyle maske ve sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde yapılan genel kurulun açılış konuşmasını ASKON Mardin Şube Başkanı Hatip Çelik yaptı ve derneğin çalışmalarının yanı sıra birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Çelik, derneğin kurulduğu 1998 yılından bugüne yurt içi ve yurt dışında şube ve temsilcilik ağları ile 8 bin üye iş insanı ve 17 bin üye işletmesine ulaştığını söyledi.

POTANSİYELİN FARKINDAYIZ

Mardin’in sahip olduğu ekonomik potansiyeli hakkında bilgiler veren Çelik, tarihi kentin ihracat rakamlarında rekor kırdığını dikkat çekerek, “2019 yılında 750 bin konaklamalı olmak üzere günü birlik ziyaretlerle birlikte 3 milyon ziyaretçi rekoru kırmıştır. Hedefimiz 20 bin yatak kapasitemizi 100 bine çıkararak yılda bir milyon konaklamalı turist hedefine ulaşmaktır. Mezopotamya’nın kuzeyinde bereketli hilalin uçsuz bucaksız ovalarına sahip Mardin’in hububat merkezlerinden biridir. GAP sulama kanalının gelmesi ile Mardin, Türkiye’nin gıda ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacaktır. Ayrıca bu ürünlerin işlendiği ve 250 fabrikanın olduğu OSB’de 6 bin kişiye istihdam sağlanmaktadır. Mardin ASKON olarak potansiyelimizin farkındayız. Allah’ın izni ile buna öncülük yapmak için üzerimize düşeni yerine getirmeye hazırız.”dedi.

Hesap ve çalışma raporlarının okunup kabul edildiği genel kurula Hatip Çelik yönetiminde seçime tek liste ile gidildi.