Başkan Bartan’dan Dünya Talasemi günü açıklaması « Silopi Gazetesi

SON DAKİKA

Başkan Bartan’dan Dünya Talasemi günü açıklaması

Bu haber 08 Mayıs 2020 - 12:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

8 Mayıs Dünya Talasemi günü dolayısıyla Şırnak Talasemi Derneği (ŞITADER) Başkanı Nurullah Bartan bir açıklamada bulundu.

SİLOPİ GAZETESİ – Şırnak Talasemi Derneği Başkanı Nurullah Bartan 8 Mart Dünya Talasemi günü münasebetiyle açıklama yaparak kan bağışı konusuna dikkat çekti. Başkan Bartan ailelerin çocuk dünyaya getirmeden önce bu talasemi testi yaptırmalarını istedi. Günün anlamına yönelik Başkan Bartan yaptığı açıklamada, “Ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması, genetik geçişli bir hastalık olan Talasemi’nin görülme sıklığını arttırmakta, her yıl yüzlerce hastalıklı çocuk dünyaya gelmekte, aileler ve toplum maddi manevi zarara uğramaktadır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilde Hemoglobinopati Kontrol Programı yürütülmektedir. Programın uygulamaya geçmesiyle; toplum taraması, halk eğitimleri ve genetik danışmanlık ile hastalığın elimine edilmesi, sağlıklı nesillere ulaşmak hedeflenmektedir.

Bu hastalığın bence toplumsal anlamda en dikkati çekici unsuru önlenebilir oluşudur. Bir kalıtımsal hastalık nasıl önlenebilir diye düşünebilirsiniz. Talaseminin avantajı, taşıyıcısı dediğimiz tamamen sağlıklı görünen, normal bir yaşam sürdüren ama genetik bir özellik olarak bu hastalığa ait özelliği taşıyan bireylerin basit laboratuvar testlerle saptanabilir olmasıdır. Hastalık ancak her ikisinin de taşıyıcı olduğu bireylerin çocuklarında gözlenen bir durumdur.. Her ikisinin de taşıyıcı olduğu ebeveynlerin doğacak her bir çocuğunda 4’te 1 hasta olma riski vardır. Ancak bu bilinçle evlenen ebeveynlerin anne karnında tanıyla sağlıklı çocuk sahibi olmaları mümkündür.

TALASEMİ ( AKDENİZ ANEMİSİ) NEDİR ?

“Thalassemia” Akdeniz Anemisi anlamına gelir. Öncelikle Akdeniz bölgesinde görülmesine rağmen, göçlerle yayılması sonucunda  dünyanın her ülkesinde görülmeye başlayan  kalıtsal bir kan hastalığıdır.

Anne ve babadaki genlerin hastalıklı olup olmamasına bağlı olarak; çocukta talaseminin şu tiplerinden biri görülür:

1- TALASEMİ MİNÖR (AKDENİZ ANEMİSİ TAŞIYICILIĞI): Bu bireyler tamamen sağlıklıdır ve hafif derecede kansızlık dışında sorunları olmaz.

2- TALASEMİ MAJÖR (HASTA TİPİ):Akdeniz Anemisi olarak da bilinir. 3-4 aylıktan başlayan, sürekli kan nakli gerektiren çok ciddi bir kan hastalığıdır. Bu çocuklar kendileri için gerekli hemoglobini yeterli miktarda yapamazlar. Halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, huzursuzluk, karaciğer ve dalak büyümesi sonucu karın şişliği, sık sık ateşlenme, yüz ve kafa kemiklerinden başlayarak kemiklerde değişiklik ve tipik bir yüz görünümü ortaya çıkar.

3- TALASEMİ İNTERMEDİA (HAFİF HASTALIK TİPİ):Taşıyıcılar gibi tamamen sağlıklı olmayan, hastalık belirtileri genellikle ileri yaşlarda  başlayan, kan gereksinimleri daha az olan hastalığın hafif tipidir.

TALASEMİ TAŞIYICILIĞI NEDİR?

 Talasemi taşıyıcılarının büyük çoğunluğu bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler; ancak talasemi majörlü bir çocuk sahibi olduklarında ya da özel kan testini yaptırdıklarında öğrenirler. Talasemi taşıyıcılığı  ebeveynlerden çocuklara geçebilir, kalıtsaldır ve yaşam boyu  da devam eder.

TALASEMİ TAŞIYICISI OLDUĞUNUZU NASIL ANLARSINIZ?

 Özel kan testi yaptırmanız gereklidir. Bu test evlilikten önce mutlaka  yapılmalıdır. Bu test ile amaç, evlenmeyi engellemek değil, taşıyıcıları saptayıp hasta çocukların  doğmasını önlemektir.

BU TÜR HASTALIKLARDAN KORUNMADA:

Toplum eğitimi

Taşıyıcıların tarama yöntemleri ile saptanması

Genetik danışma

Doğum öncesi tanı yöntemleri  ÇOK ÖNEMLİDİR.

TALASEMİ TAŞIYICISI OLDUĞUNUZU BİLMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

 Eğer ebeveynlerden ikisi de taşıyıcı ise doğacak her çocuk;

 % 25 olasılıkla sağlıklı,

 % 50 olasılıkla kendileri gibi taşıyıcı ve

 % 25 olasılıkla da hasta olabilir.

 Ebeveynlerin yalnız biri taşıyıcı ise doğacak her çocuğun;

 % 50 sağlam,

 % 50 taşıyıcı olma ihtimali vardır.

UNUTMAYINIZ!..

Talasemi evliliğe engel değildir.

Talasemi taşıyıcılığı, bir hastalık değildir ve hastalığa dönüşmez.

Talasemi taşıyıcılığı kalıtsal bir özelliktir.

Talasemi testi yaptırmak için, talasemi merkezlerine başvurunuz.

Sağlıklı bir çocuk sahibi olmak için evlilik öncesi mutlaka talasemi testi yaptırınız.

Evlenecek çiftlerin bu testi yaptırmaları Sağlık Bakanlığımızın Hemoglobinopati Kontrol Programı çerçevesinde zorunludur.

*İlimizde Hemoglobinopati Kontrol Programı kapsamında çalışmalar devam etmektedir…

İnşallah günümüzde güzel gelişmeler var , kök bağışı yapan duyarlı vatandaşlarımız bilinçlenerek artmaktadır. Daha da artması için elimizden gelen gayreti gösterecek, daha azimli çalışacağız.

Toplumu bilinçlendirmek adına düzenlediğimiz seminerler oldukça önem arz etmekte olup , toplum olarak hastalıklar hakkında bilinçli olmamız gerekir. Sürekli dile getirdiğimiz gibi Talasemi kader değil , bulaşıcı değil önlenebilir bir kan hastalığıdır. Evlenmeden önce herkesin , özellikle gençlerimizin mutlaka Talasemi kan testi yapmalarını temenni ediyoruz. Hastalarımızın umudu olmak için, onları hayata bağlamak için herkesi kan ve kök hücre bağışına davet ediyoruz.

Unutmayın kanınızda hayat var , sizde kök hücre bağışında bulunarak bir talasemili , lösemili veya kanser hastalarının yaşamalarına vesile olabilir , onlara yeni bir hayat sunabilirsiniz. Günümüzde teknoloji gelişmekte olup son derece ameliyata gerek duymadan kök hücre bağışında bulunabilirsiniz. İlk etapta sizden 3 tüp kan alınıyor ve bu alınan kan Kızılay Türkkök ilik bankasına gönderiliyor. Eşleşme durumunda çağrılıyorsunuz, hala gönüllü iseniz 4 gün boyunca aşı vuruluyorsunuz. 5. Günün ardından Periferik Kök Hücre Toplama Yöntemi ile kan alınır. Bu durum da aferez cihazına bağlanıyorsunuz 3-4 saatlik bi süre ile sizden bi koldan alınan kan diğer koldan size geri verilmekte , o arada cihaz gerekli kök hücreyi ayrıştırmakta olup ameliyat gerektirmez. Hayat kurtarmaktan daha güzel ne olabilirki. Haydi sizde kan bağışına, can bağışına. Yüce Rabbimizden şifa bekleyen tüm hastalara Şafi ismi hürmetine acil şifalar diliyoruz. İnşallah nakil bekleyen bütün hastalarımıza da uygun iliğin bulunması ümidi ile herkese sağlıklı günler dilerim” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.