Reklam

Silopi Seralarını DON vurdu

Silopi GAZETESİ– Geçtiğimiz hafta ve içinde bulunduğumuz hafta içerisinde soğukların mevsim normallerinin epey altına inmesi ve yoğun kar yağışından dolayı meydana gelen don olayından en çok etkilenen çiftçiler arasında seracılıkla uğraşanlar oldu. Don olayında zarar gören çiftçiler arasında Özgen köyünde Soysal modern Tarım ürünleri serasının sahibi Serdar Soysal ile Gazeteci Halil Azizoğlu, Silopi Ziraat Odası […]

Silopi Seralarını DON vurdu
Silopi Seralarını DON vurdu
Silopi GAZETESİ
  • 13 Şubat 2020 19:19

Silopi GAZETESİ– Geçtiğimiz hafta ve içinde bulunduğumuz hafta içerisinde soğukların mevsim normallerinin epey altına inmesi ve yoğun kar yağışından dolayı meydana gelen don olayından en çok etkilenen çiftçiler arasında seracılıkla uğraşanlar oldu.

Don olayında zarar gören çiftçiler arasında Özgen köyünde Soysal modern Tarım ürünleri serasının sahibi Serdar Soysal ile Gazeteci Halil Azizoğlu, Silopi Ziraat Odası Başkanı Agit Haşimoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Başkan Haşimoğlu’na seracılar ve üreticiler hakkında bilgi veren Serdar Soysal, bizler her koşulda üretime devam edeceğiz çünkü bizler üreticiyiz ve alanlarımızda yatırımlar yapmışız.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Özgen Köyünde seracılık,zeytin ve Fıstık üreticisi olan Serdar Soysal, olumlu olumsuz etkilerden en fazla etkilenen çiftçilerden biriyim çünkü her koşulda üretim yapıyor ve yapmaya da devam edeceğiz.

Biz çiftçiler için Çiftçiler geçen yıl kuraklık sorunu yaşadıkları için son haftalarda yağan kar, toprak için olumlu sonuçlar doğuracaktır dedi, ileriki aylarda bunun faydalarını yaşayarak göreceğiz, gerek su ihtiyacı ve gerekse hastalıkların yok olmasında faydalarını göreceğiz.

Tabi olumlu yönlerinin yanında aşırı yağış yağdığında ve devamlılığı olduğu zamanda zararları olacaktır, bunlar ekili olan ekinlerin köklerinde çürümeye (kök çürüklüğüne)neden olacaktır, bakımların zamanlamasında problemler yaşanacaktır. Seracılık alanında don yaşanır ve ekili olan ürünler soğuk aldığından sezonu kapatabilir çiftçi ve bu geçtiğimiz hafta Silopi ilçemizde Özgen köyünde Soysal modern Tarım ürünleri serasında yaşanmıştır.

En çok zarar gören sera işletmelerinden bir tanesi de Bilal Dağ’ın işletmesindeki sera olmuştur. İşletmeci Dağ zararını fotoğraflayan kareleri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmıştı. Bu anlamda Çiftçiler zor bir mesleği icra etmekte mutlaka gerekli kurumlar çiftçilerimizin yanında olması ve bunu somut olarak göstermeleri gerekmektedir.

Seracılar adına Silopi Ziraat odası başkanını ziyarete eden Serdar Soysal ile Gazeteci Halil Azizoğlu’nu makamında kabul eden Haşimoğlu, bizler oda olarak her daim üreticimizin, çiftçimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Dedi