Silopi’de ‘Cehalet’ adlı tiyatro oyunu sergilendi

Silopi Gazetesi – Silopi Halk Eğitim Merkezi tiyatro ekibi geçtiğimiz hafta içinde Vali Kamil Acun Anadolu Lisesi öğrencilerine “Cehalet” adlı tiyatro oyununu sergiledi. Oyun, izleyicileri hem güldürdü, hem ağlattı hem de düşündürdü. Silopi Halk Eğitim Merkezinin hazırlamış olduğu tiyatro oyununda bir ailenin trajedisi anlatılıyor. Bir babanın çocuklar arasında ayrımcılık yapması, erkeğe verdiği değeri kızına vermemesi, […]

Silopi’de ‘Cehalet’ adlı tiyatro oyunu sergilendi
Silopi’de ‘Cehalet’ adlı tiyatro oyunu sergilendi
Haber Merkezi
  • Yayınlanma18 Mart 2020 13:11
  • Güncelleme18 Mart 2020 13:18

Silopi Gazetesi – Silopi Halk Eğitim Merkezi tiyatro ekibi geçtiğimiz hafta içinde Vali Kamil Acun Anadolu Lisesi öğrencilerine “Cehalet” adlı tiyatro oyununu sergiledi. Oyun, izleyicileri hem güldürdü, hem ağlattı hem de düşündürdü.

Silopi Halk Eğitim Merkezinin hazırlamış olduğu tiyatro oyununda bir ailenin trajedisi anlatılıyor. Bir babanın çocuklar arasında ayrımcılık yapması, erkeğe verdiği değeri kızına vermemesi, okumak isteyen kızın zorla evlendirmesi ve o erkek çocuğun uyuşturucu batağına saplanmasını konu alan oyunda babanın yaşadığı pişmanlık anlatılıyor. Önemli mesajların verildiği oyunda seyircileri önce kahkahaya sonra gözyaşlarına boğdu. Tiyatro oyununda engelli oyunculara da yer verilerek engellilere karşı saygılı davranılması mesajları da verildi. Silopi Vali Kamil Acun Anadolu Lisesinde sergilenen tiyatro gösterisine öğrenciler ve öğretmenler büyük ilgi gösterdi. 2 seans halinde toplam 400 öğrenci izledi.

 

Okul Müdürü Mehmet Bilen “Silopi Halk Eğitim Merkezi tiyatro ekibinin okulumuzun öğrencilerine sergilediği tiyatro gösterisi için başta Silopi Halk Eğitim Merkezi müdürü Osman Bilen’e ve tiyatro eğitmeni Mesut Bilişik’e, öğrenciler ve öğretmenler adına çok teşekkür ederim. Bu tiyatronun öğrencilerimizin gelişimine olumlu katkı sağladı. Tiyatro onların yaşamı öğrenmeye ve keşfetmeye başlamalarına vesile oldu. Onların ufuklarını gelişmesine çok katkı sağladı. O oyuncuların kendi okulumuzun öğrencileri olması bizleri ayrıca sevindirdi. Bölgemizde o kadar yetenekli gençler var ki onlara fırsat tanınsa çok güzel işler yaparlar” dedi.

 

Okulun öğrencilerinden Evin Yalıç, “Okulumuzda yapılan tiyatro sahnelerinden çok etkilendim. Bazı sahnelerde güldük bazı sahnelerde duygulandık bazı sahnelerde ise ağladık. Nasrettin hocanın fıkraları aklıma geliyordu ve en önemlisi ise kızlara verilen değeri gösterdiler. Herkese erkek çocukların kız çocuklarından üstün olmadığını herkesin eşit olduğunu gördük. Kızlarında okuma hakkı erkekler gibi olduğunu gösterdiler. Engelli kardeşlerimizin bizim kadar başarılı ve herşeyi başaracaklarını gösterdiler.” Dedi.

Tiyatro eğitmeni Mesut Bilişik ise şunları söyledi: “öğrencilerimize oyunumuzu gösterdik. Bu oyunumuzda onları hem güldürdük hem de eğlendirdik. Bizim amacımız bölgedeki çocuklarımızın gençlerimizin yönünü sanata çekmek. Bu nedenle onları hem tiyatro oyununa  hazırlıyorum hem de film çekiyorum.Yakın zamanda internet dizisine de başlayacağız inşallah. Buradan kurum müdürümüz Osman Bilen’e ve okul Müdürü Mehmet Bilen’e teşekkür ederim.”