Silopili İşitme Engelli Kuveyt’te Turnuvaya Katılacak

Halil AZİZOĞLU (Şırnak AJANS ) Silopili işitme engelli Vedat İdin Kuveyt’te düzenlenecek körfez ülkeleri dama turnuvasına katılacak. Engelli olmak ne yaşama nede başarılara imza aymaya engel değildir diyen Silopi’li işitme engelli 60 yaşındaki Vedat idin önümüzdeki günlerde Türkiye’yi temsil etmek için Kuveyt’te dama turnuvasına katılacak. Kuveyt spor ve zihin oyunları federasyonu başkanlığı tarafından 5-6-7 Aralık’ta […]

Silopili İşitme Engelli Kuveyt’te Turnuvaya Katılacak
Silopili İşitme Engelli Kuveyt’te Turnuvaya Katılacak
baykal
  • 1 Aralık 2019 10:55
  • 20 Mayıs 2022 11:05

Halil AZİZOĞLU (Şırnak AJANS ) Silopili işitme engelli Vedat İdin Kuveyt’te düzenlenecek körfez ülkeleri dama turnuvasına katılacak.

Engelli olmak ne yaşama nede başarılara imza aymaya engel değildir diyen Silopi’li işitme engelli 60 yaşındaki Vedat idin önümüzdeki günlerde Türkiye’yi temsil etmek için Kuveyt’te dama turnuvasına katılacak.

Kuveyt spor ve zihin oyunları federasyonu başkanlığı tarafından 5-6-7 Aralık’ta Kuveyt’te düzenlenecek körfez ülkeleri dama turnuvası için Türkiye’den 3 kişi katılacak. Silopili dama oyuncusu Vedat İdin turnuva için gün sayıyor. İşitme engelli Vedat İdin damayı çok sevdiğini ve 12 yalında bu tutkusunun başladığını söyledi. İdin 10 yıldır Bursa, Gaziantep, Aydın ve İzmir gibi illerde düzenlenen turnuvalara katılıyor.

Yaklaşık 15 yıldır Bursa, Gaziantep, Aydın ve İzmir gibi illerde düzenlenen turnuvalar haricinde yurt dışında yapılan turnuvalara katılıyor. Turnuvalara katılma nedeninin kentin ve bölgenin terörle anılmasının bir nebze de olsa önüne geçmek olduğunu söyleyen Vedat İdin, “Yurtiçi ve Yurtdışında düzenlenen uluslararası dama turnuvalarına katıldım ve bu turnuvalar sayesinde çok sayıda arkadaş edindim. ” diye konuştu.

Dama Nasıl Oynanır?

Masa oyunları arasındaki en basit oyun olarak tarif edilen damanın tarihsel süreciyle alakalı pek bir ayrıntı olmasa da geçmişinin bir hayli eski zamanlara tekabül ettiği sanılmaktadır. Dama çoğu ülkelerde satrancında atası olarak bilinir.

Dama Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

Aralarında “Türk Daması”nın da bulunduğu birbirinden farklı birçok dama çeşidi vardır. Bunların genel özelliklerini ve oynanışını şu şekilde aktarabiliriz;

İki oyuncu tarafından karşılıklı olarak oynanır

Dama tahtası 8*8, 10*10, 12*12 kareden meydana gelebilir.

Satrancın aksine tüm taşlar aynı özelliklere sahiptir.

Taşlar oyuncuların kendilerine göre en son sıra boş kalacak şekilde 2. ve 3. sıraya yerleştirilir.

Taşlar her seferinden birer kare ilerlerler.

İleri hamle yapan taşlar asla geriye dönük hamle yapamaz. İleri gitmek zorundadır.

Rakip taşı devre dışı bırakmak için üzerinden atlamak gerekir. Bu hamle esnasında rakip taşın arkasındaki karenin boş olması gerekir. Bir seferde birden fazla rakip taş devre dışı bırakabilir.

Her oyuncu bir taşını rakibin oyun başında boş bıraktığı son kareye ulaştırması ile dama gerçekleşir.

Dama taşı üzerine konuşlan bir başka taş ile diğer taşlardan ayrılır.

Dama taşı, damadaki tek farklı özelliğe sahip taştır. İleri ve geri hamle yapabilir. Rakip taşları devre ışı bırakma özelliği diğer taşlarla aynıdır.

Dama taşı da diğer taşlar gibi üzerinden atlanmak vasıtasıyla devre dışı bırakabilir.

Oyunda rakip taşları devre dışı bırakacak bir hamleniz varsa bunu kullanmak zorundasınızdır.

Rakibin taşlarını devre dışı bırakmak adına 2 farklı hamle yapma şansınız varsa ve bu hamlelerde eşit sayıda taşı devre dışı bırakacaksanız istediğiniz hamleyi kullanabilirsiniz.

Rakibin taşlarını devre dışı bırakmak adına 2 farklı hamle yapma şansınız varsa ve bu hamlelerin birinde 2 taş diğerinde 1 taş devre dışı bırakma şansınız varsa, daha fazla taşı devre dışı bırakacağınız hamleyi seçmek zorundasınızdır.

Her iki oyuncunun tek taşı kaldığında oyun berabere sonuçlanır.

Her iki oyuncudan birinin tüm taşlarının devre dışı kalması mağlup olması anlamına gelir.