Şırnak Valisi, Ücretsiz eğitim veren NEO Lisesini Ziyaret etti

Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, bazı temaslarda bulunmak amacıyla geldiği Silopi’de Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının OSB’lerdeki mesleki ve teknik eğitim gerekçesiyle desteklediği özel okullardan biri olan NEO Lisesini ziyaret etti. Şırnak ve Cizre Organize Sanayi Bölgesinde yapımları biten özel okullarında öğrencilerine eğitim vermeye başlayan okulların sayısı dörde yükseldi. Şırnak OSB’de 1 Cizre […]

Şırnak Valisi, Ücretsiz eğitim veren NEO Lisesini Ziyaret etti
Şırnak Valisi, Ücretsiz eğitim veren NEO Lisesini Ziyaret etti
baykal
  • Yayınlanma3 Ekim 2018 06:29
  • Güncelleme2 Aralık 2019 09:50

Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, bazı temaslarda bulunmak amacıyla geldiği Silopi’de Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının OSB’lerdeki mesleki ve teknik eğitim gerekçesiyle desteklediği özel okullardan biri olan NEO Lisesini ziyaret etti.

Şırnak ve Cizre Organize Sanayi Bölgesinde yapımları biten özel okullarında öğrencilerine eğitim vermeye başlayan okulların sayısı dörde yükseldi. Şırnak OSB’de 1 Cizre OSB’de 1 Silopi’de 2 tane olmak üzere 4 ücretsiz özel okul eğitim vermeye başladı. Silopi’de bir dizi temasta bulunmak üzere gelen Şırnak Valisi Aktaş ve beraberindeki heyet Silopi’de ücretiz eğitim veren  NEO lisesini ziyaret edip sınıf ve atölyeleri gezdi.

NEO lisesini ziyaret eden heyette Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Ak Parti Şırnak Milletvekili Adayı Mahmut Ökten, Cizre Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Salih Sefinç, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Kemal Palta ile işadamları hazır bulundu.

Vali ve heyetini Silopi Özel NEO okulları Yönetim Kurulu Başkanı Serdar ONUK ile Cizre Bilim Teknik Lisesi Yönetim kurulu başkanı Yusuf Bağcı okul girişinde karşıladı. Öğrenciler kendilerini ziyarete gelen Şırnak valisini çiçeklerle karşıladı. Sınıflara giren vali, öğrencilerin ders durumları ile memnuniyetlerini sordu.

Okulu çok beğendiğini ve çok büyük bir yatırım olduğunu dile getiren Şırnak Valisi Aktaş;çok büyük ve temiz bir proje temennimiz eğitimde aynı kaliteyi yakalamasıdır diyerek yetkililerden bilgi alan Vali Aktaş öğrenciler ile sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, OSB’lerdeki mesleki ve teknik eğitim kurumlarının mevcut durumunun güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi kapsamındaki teşvik ve desteklerle açılan özel liselere tamamıyla Yüzde yüz burslu olarak eğitim veriyor.

Şırnak ve Cizre Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Özel Liseleri, öğrencilerine kolej standartlarında ve ücretsiz eğitim imkanı sunuyor. Sanayi bölgelerinde ara eleman ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla 2012’de yürürlüğe giren düzenlemenin ardından birçok organize sanayi bölgelerinde özel okul statüsünde meslek lisesi açıldı. Bunlardan iki tanesi 2017 ile 21018 yılında Cizre ve Şırnak Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’n de eğitim vermeye başladı. Bu meslek liselerinde öğrenciler, yüksek teknolojiyle kurulan atölye ve laboratuvarlarda uygulamalı eğitim alıyor.

ONUK ’Öğrencilerimiz Uluslararası standartlarda 24 kişilik akıllı sınıflarda eğitim görüyor’’

Öğrencilere, yüzde yüz burslu olarak kolej statüsünde eğitim verdiklerini ve Üniversiteye giriş sınavlarına hazırladıklarını anlatan NEO okulları Yönetim Kurulu Başkanı Serdar ONUK, “Bu okulların açılmasının amacı, organize sanayi bölgesinde yetişmiş ara eleman ihtiyacını gidermek. Bu kapsamda 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı arasında yapılan sözleşmeye istinaden bu okullar kuruldu. Okulumuzda bütün öğrencilerimiz tamamen ücretsiz eğitim alıyor mezun oluncaya dek hiçbir ücret alınmayacak. Uluslararası standartlarda 24 kişilik akıllı sınıflarımızda eğitim gören öğrencilerimiz, son teknolojilerle donanımlı laboratuvarlarda eğitimlerini sürdürüyorlar. Bu kurumları eğitime kazandırmamızda desteklerini hiçbir vakit esirgemeyen saygıdeğer valimiz Mehmet Aktaş nezdinde ilçe kaymakamımız sayın Dr. Sezer Işıktaş ile tüm yetkililerimize teşekkür ediyoruz. ” dedi.

 

BAĞCI ‘’OSB’ler ile Milli Eğitim Bakanlığı Arasında Köprü vazifesi görüyoruz’’

OSB’ler ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında köprü vazifesi gördüklerini anlatan Özel Cizre Bilim Teknik Koleji Yönetim kurulu başkanı Yusuf Bağcı, şunları kaydetti: “Öğrencilerimize, OSB’lerdeki işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkanları sağlayacağız. Cizre OSB’de bulunan teknik kolejimizde icra edilecek teorik ve pratik eğitim programları sayesinde, nitelikli ara elemanlar yetişecektir. Kurum olarak şanslı çok olduğumuzu düşünüyoruz. Özel Cizre Bilim Teknik Koleji gibi bir kurumun, Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ve Cizre Kaymakamımız Faik Arıcan gibi kıymetli isimlerin desteğini aldık. Bizler ve eğitim gören öğrencilerimiz için tabi ki devlet desteği, teşvikleri ve politikaları da son derece önemlidir. Dedi

Türkiye Genelinde 309 OSB’de 70 Okul Var

OSB’ler içinde, 37 özel mesleki ve teknik Anadolu lisesi ve MEB’e bağlı 33 mesleki ve teknik Anadolu lisesi ile mesleki eğitim merkezi olmak üzere toplam 70 mesleki ve teknik eğitim kurumu yer alıyor. Halen ülke çapında 309 Organize Sanayi Bölgesi bulunuyor.  Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının mevcut durumunun güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi için başlatılan çalışma kapsamında Şırnak’tan da 4 mesleki lise bulunuyor.