Reklam

Türk Şoförlerinin korkulu YOLU..

IKBY bölgesindeki uluslararası lojistik yolu olan Zakho Erbil yolu son günlerde Türk Plakalı araç şoförlerinin geçmekten korktuğu bir yol haline geldi. Uluslararası kara taşımacılıkta öncü görev yapan  Türkiye plakalı tır şoförleri son günlerde  IKBY-Irak Kurdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil ile Irak ülkesini Dünyaya bağlayan Türkiye’ye sınır şehri İbrahim Halil Sınır kapısının bulunduğu Zakho arasındaki yolu […]

Türk Şoförlerinin korkulu YOLU..
Türk Şoförlerinin korkulu YOLU..
baykal
  • 14 Kasım 2019 12:06
  • 2 Aralık 2019 13:52

IKBY bölgesindeki uluslararası lojistik yolu olan Zakho Erbil yolu son günlerde Türk Plakalı araç şoförlerinin geçmekten korktuğu bir yol haline geldi.

ibrahim halil gümrük

Uluslararası kara taşımacılıkta öncü görev yapan  Türkiye plakalı tır şoförleri son günlerde  IKBY-Irak Kurdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil ile Irak ülkesini Dünyaya bağlayan Türkiye’ye sınır şehri İbrahim Halil Sınır kapısının bulunduğu Zakho arasındaki yolu kullanmaktan korkar oldular.

Habur sınır kapısını kullanan Tır şoförlerinden oluşan Sosyal paylaşım ağlarında Habur Kaptanları isimli sayfaya gelen yoğun şikayetler üzerine edindiğimiz bilgiler ve  İddialara göre özellikle gece saatlerinde Erbil’e bağlı Bardarash mevkiinde kimliği belirsiz kişiler tarafından Türk plakalı araçları adeta taş yağmuruna tuttukları ve özellikle Türk plakalı araçların hedef alındığını hatta bu yüzden sürekli kullandıkları ekonominin bel kemiği konumundaki bu taşımacılık yolunu artık kullanmak dahi istemediklerini belirten şoförler bu tarz fevri olayların son bulmasını ve yetkililerin buna bir çözüm bulmasını talep ettiler.

‘’Atılan taşlar aracımın camını parçalayıp koluma denk geldi’’

O yolu kullanıp taş saldırısına uğrayan tır şoförlerinden Abdurrahim Kınu; Yüklü aracım ile bahse konu yol güzergâhında Erbil’e ticari ürünleri taşırken aynı yerde bende taşlı saldırıya aracımın camına atılan parke taşı camı parçaladı cam kırıkları yüzüme gelirken atılan taş koluma denk geldi Allahıma şükürler olsun ki o esna da fark ettim ve başıma isabet etmesinden kendimi sakındım. O esnada kafama denk gelseydi kaza kaçınılmaz olur ve ölümle bile sonuçlanabilirdi. O yolu kullanan tüm arkadaşlarımızın dikkatli olmasını diliyorum. Dedi.

‘’O kadar büyük taş ki aracın tavanı çöktü’’

Taşlı saldırıları yaşayan diğer şoförlerden Orhan Anşin ile Mehmet Bozkurt ise; Bizlere attılar hatta birimizin camı paramparça olurken birimizin aracının tavanı o atılan koca taşlar yüzünden araç tavanında çökük yaşandı. Dedi.

‘’Taş yağmuruna tuttular’’

Aynı güzergâhta yine taşlı saldırıya uğrayan Zeyni Taş ise; Bende yolda ilerlerken aniden karşıma 3 kişi çıktı ve hareket halindeki bir araçtan beni taş yağmuruna tuttular şanslıydım ki atılan taşlardan sadece biri denk geldi.

‘’Şoförlere savaş zamanında bile dokunulmaz’’

Yoğun gelen şikayetler üzerine www.sirnakajans.com a açıklama yapan HABUR KAPTANLARI sayfası kurucuları,

‘’Kuzey Irak bakanlılıklarına meclis ile Peşmerge komutanlığına duyurumuzdur’’ diyerek yapılan açıklamada, son beş gün içerisinde özellikle Erbil-Süleymaniye ile Bardarash – Derebin güzergahlarında ticari yük taşıyan Türk plakalı yaklaşık 100 aracımızın camları atılan parke taşı büyüklüğündeki taşlar ile paramparça olmuş durumda bizleri sevindiren tarafı ise Allah a şükürler olsun ki kazaya sebebiyet vermemiş olmasıdır ama vermeyecek anlamına da gelmiyor. Genellikle gece saatlerinde tenha yerlerde seyir veya sabit yerlerden seyir halindeki yüklü araçlarımıza taşlar atılmaktadır. Bu saldırılardan dolayı artık bu yollarda can güvenliğimizin olmadığını ve eğer bu saldırılar devam ederse nakliye hizmetini veremeyecek duruma geleceğimizi bildirmek isteriz. Yetkililerden isteğimiz bu olayların son bulması için bu yol güzergahlarında kontrol ve devriyelerin çoğalmasıdır. Biz şoförler emekçi insanlarız ve bizlere savaş zamanlarında bile dokunulmaz çünkü bizler sadece çocuklarının nafakaları için çalışan ve yeri geldiğin de açlıkla mücadele eden insanlara temel gıda malzemeleri yaşam malzemeleri taşıyan insanlarız. Yetkililerden ricamız sesimize ses olup bizlerin güvenliğini sağlamaları ve de ülkelerin ekonomisini dahi sekteye uğratacak olan bu tarz kabullenmez saldırılar karşısında bir çözüm bulmalarıdır.     SİLOPİ GAZETESİ  www.sirnakajans.com