Google News

860 yıllık Cizre Ulu Cami restore ediliyor

Son Güncelleme :

08 Eylül 2020 - 8:07

860 yıllık Cizre Ulu Cami restore ediliyor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde tarihi ve kültürel değeri bulunan 860 yıllık Ulu Cami, Cizre Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore ediliyor. Cizre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Cüneyt Munis, “Aslına uygun şekilde restore ediyoruz. Tarihi camimizdeki bakım ve onarım çalışmaları tamamlandıktan sonra dışarıdan gelen misafirlerimize buranın yeni yüzüyle kapılarını açacağız” dedi.

Cizre ilçesinde tarihi ve kültürel yeri olan Dağkapı Mahallesi’ndeki Cizre Beyi Bah Şah’ın oğlu Al Sencer tarafından yaptırılan Ulu Camisi’nde restorasyon çalışması başlatıldı. Cizre Belediyesi’nce başlatılan restorasyon çalışması nedeniyle tarihi cami ibadete kapalı tutulacak. 7 kapısı bulunan Ulu Camisi, hariminde 26 taş paye bulunuyor. Bunlardan mihrap önü kubbesini taşıyan 6 tanesi çifte paye şeklinde tasarlanmış. Yapının üzerinde ise 8 adet kitabe bulunuyor. Restorasyon çalışmasında duvarlardaki çimento kalıntıları yerinden sökülürken, yerine orijinal malzemeler kullanılacak.

Tarihi Ulu Cami’nin aslına uygun bir şekilde restore edileceğini söyleyen Cizre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Cüneyt Munis, “Mevcut taşlardaki çimentoları söküyoruz. Derzler açılıp taşlar yıkandı. İçine orijinal malzemeler konuldu. Şu an caminin avlu kısmı bitti. İç kısımda ise daha önceki dönemlerden kalan çimentolar söküldü. Aslına uygun şekilde restore ediyoruz. Tarihi camimizdeki bakım ve onarım çalışmaları tamamlandıktan sonra dışarıdan gelen misafirlerimize buranın yepyeni yüzü ile kapılarını açacağız” dedi.

ULU CAMİ

 

Büyük İslâm mucidi El- Cezerî’nin yaptığı ejderli bronz kapı tokmaklarıyla anılan Cizre Ulu Camii, bazı araştırmacılara göre İslâmiyet’in Anadolu’ya ilk girdiği 7. yüzyılda kiliseden camiye dönüştürülmüş. Abbasiler döneminde tamir edilmiş. 1160 yıllarında bir Türk devleti olan Zengiler’in Atabeyi Kasım Mahmud Sencer Şah tarafından yeniden inşa ettirilmiş. Kare plânlı prizmatik bir kaide üzerinde aşağıdan yukarıya doğru daralan silindirik gövdeli ve konik külâhlı minaresi ise 1155 yılıyla tarihleniyor. Medrese odalarıyla çevrili avludan, enine dikdörtgen plânlı, mihrap önü kubbeli camiye yedi adet kapıyla geçiliyor. Hepsinin üzerinde birer kitabe bulunan bu kapılardan ortadaki diğerlerinden daha yüksek ve geniş tutulmuş. Zengiler döneminde sert ahşaptan yapılan ve üzeri tunç plakalarla kaplanan bu kapı, 1970’li yıllara kadar üzerindeki Orta Asya geleneğinden gelen çift ejderli ve aslan başlı bronz kapı tokmaklarıyla ziyaretçilerini karşılamış. Sibernetik ve otomasyonun atası olan büyük İslam mucidi Cezerî tarafından yapılan bu tokmaklardan birisi 1969 yılında Danimarka’ya kaçırılmış. Bunun üzerine kapı yerinden sökülüp geriye kalan diğer tokmağıyla birlikte İstanbul Türk İslam Eserleri Müzesi’nde korumaya alınmış. Çalınan tokmak halen Danimarka- Kopenhang’da bütün Batılılar gibi hırsızlık malı biriktiren bir sanatseverin (!) koleksiyonunda sergileniyor. Diğeri de kapıyla birlikte İstanbul Türk İslam Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.

Enine dikdörtgen plânlı, mihrap önü kubbeli caminin güney ve batı cepheleri.

Orta Asya- Selçuklu ejder figürlerinin tipik bir örneği olan iki başlı ejder ve aslan figürlerinden yapılmış kapı tokmağı. Çifte ejder kötülükle savaşı, ortadaki aslan başı da güç ve kudreti sembolize ediyor.

Orta Asya geleneğinden gelen ejderha figürlü kapı tokmağı, sanat tarihimiz açısından önemli bir yere sahip. İki ejderin ortasında bir aslan başından meydana gelen kompozisyona sahip kapı tokmakları, sibernetik ve otomasyonun atası olarak bilinen Müslüman mucit el- Cezeri tarafından yapılmış.

Cizre Ulu Camii hariminde 26 taş paye bulunuyor. Bunlardan mihrap önü kubbesini taşıyan 6 tanesi çifte paye şeklinde tasarlanmış.

office 2019 satın al

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.