Reklam

Halk Eğitimin kursu ile engellilere ışık oluyorlar

Silopi Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan İşaret Dili kursu sayesinde işitme engelliler ile kolay iletişim kuruluyor. Silopi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Bilen kursun ana temasının empati kurmak olduğunu söyledi. Silopi Gençlik Merkezinde, Halk Eğitim bünyesinde açılan İşaret Dili kursu yoğun talep görüyor. Kurs sayesinde kamu kurumlarına ve hastaneye giden işitme engelli bireylerle daha rahat […]

Halk Eğitimin kursu ile engellilere ışık oluyorlar
Halk Eğitimin kursu ile engellilere ışık oluyorlar
Haber Merkezi
  • 11 Kasım 2020 20:58

Silopi Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan İşaret Dili kursu sayesinde işitme engelliler ile kolay iletişim kuruluyor. Silopi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Bilen kursun ana temasının empati kurmak olduğunu söyledi.

Silopi Gençlik Merkezinde, Halk Eğitim bünyesinde açılan İşaret Dili kursu yoğun talep görüyor. Kurs sayesinde kamu kurumlarına ve hastaneye giden işitme engelli bireylerle daha rahat iletişim kurulması sağlanıyor. Yaklaşık 3 yıldır açılan kurslarda ise 500 kişiye eğitim verildi. Öğretmen, doktor, esnaf, öğrenci birçok meslek ve gruptan katılımın olduğu kurs, işitme engellilerin sesi ilçedeki sesi haline dönüştü. Daha önce ifade zorluğu yaşayan engelli bireyler, mezun olan kursiyerlerin tercümanlığı sayesinde toplum içerisinde çok rahat dolaşabiliyor.

Kursiyer Muzaffer Algan empati kurduğu için kursa katıldığını ifade etti. Silopi Devlet Hastanesinde staj gördüğü dönemde işitme engelli bireylerle iletişim kurmakta güçlük yaşadığını anlatan sağlık çalışanı Nurullah Timur, şuanda kurs sayesinde bu artık engelli bireylerle rahat iletişim kurduğunu söyledi.

İşaret dilinin evrensel dil olarak öğretilmesi gerektiğini söyleyen Berhan Erdoğan, “engelli bireye suyun sesini, rüzgarın sesini dinletemeyiz ama işaret dili ile konuştuğumuzda bunu ifade etmiyoruz. Suyun ve rüzgarın sesini direk yaşatıyoruz” dedi.

Kurslara yoğun talep olduğunu belirten Türk İşaret Dili Eğitmeni ve Tercümanı Nesime Güneş, “herkesin işaret dilini alması gerektiğini düşünüyorum. Bir doktorun hastası işitme engelli olabilir. Bir öğretmenin hastası işitme engelli olabilir. Dolayısıyla hayatın her alanında karşılaşacağımız bir durum. Bir sosyal sorumluluk olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Kurs hakkında bilgi veren Silopi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Bilen, “bu kursun ana teması empati kurmaktır. Toplum içerisinde konuşma ve işitme engelli bireylerimiz var. Onları anlayacak insanların eğitilmiş olması lazım. İşaret dili kursu bu eğitime hizmet veriyor. Şuana kadar 500 kişiye bu kursu verdik. Bu seneki hedefimiz kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin işaret dili kursu almalarını sağlamayacağız. Bize gelen kurs taleplerinde bu kursun çok rağbet gördüğünü gördük. Bizde bunu planladık. Bir yıla böldük. Bütün talepleri karşılayacağız” şeklinde konuştu.