Reklam

Vali Atay, Başverimli’deki Serakent çalışmalarını yerinde inceledi

Şırnak Valisi Cevdet Atay, “Seralarda çalışacak kişi sayısı yaklaşık 2 bin kişidir. Bu da istihdama büyük katkıdır.

Vali Atay, Başverimli’deki Serakent çalışmalarını yerinde inceledi
Vali Atay, Başverimli’deki Serakent çalışmalarını yerinde inceledi
silopihaber
  • 22 Nisan 2024 06:52
  • 30 Nisan 2024 13:34

Şırnak Valisi Cevdet Atay, Silopi ilçesinde yapımı süren serakent projesinin çalışmalarını yerinde incelemek üzre Başverimli beldesine geldi. Projeyi yerinde inceleyen Vali Atay ile Kaymakam Cihat Koç’a Başverimli belediye başkanı Medeni Tatar eşlik etti.

Silopi ilçesinde Sera Organize Sanayi Bölgesi alanı üzerinde yapılacak çalışmalarla bölgenin ve civar illerin komşu ülkelere yaş meyve sebze pazarında ciddi katma değer sağlayacak olan sera OSB çalışmaları son sürat devam ediyor.

Daha önce de Serakentte istihdam edilecek kişilerin eğitim görmesi için Silopi Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce kurs düzenlenmiş ve gelecekteki sera işçilerine eğitimler verilmişti.

Sera projesine İdil ve Cizre’nin de dahil olacağını ifade eden Şırnak Valisi Cevdet Atay, “Seralarda çalışacak kişi sayısı yaklaşık 2 bin kişidir. Bu da istihdama büyük katkıdır. Buralardaki vatandaşlarımız başka illere mevsimlik işçi olarak artık gitmeyecek. Bu kapsamda mevsimlik göçün önüne geçmeyi planlıyoruz.” dedi.

Tamamlanması ile ekonomimize katma değer sağlayacak, büyük istihdam sağlayacak projenin ilçemize ve  beldemize hayırlı olmasını dilerim. Diyen Başverimli Belediye başkanı Medeni Tatar, Başverimli Beldemize kayıtlı 900 dönüm alana sahip 305 nolu parsel taşınmaz üzerinde, tarıma dayalı ihtisas programı kapsamında yapılması planlanan organize sera alanında incelemede bulunan Şırnak valimiz sayın Cevdet Atay bey ile Silopi kaymakamımız sayın Cihat Koç’a eşlik ettim.

Şırnak ilimizde toplamda 30 dönüm örtü altı kayıt sistemine kayıtlı seralar mevcut. Silopi’de Sera OSB alanı olarak üzerinde yapılacak çalışmalarla seracılığın başlaması ve devamında da yaygınlaşmasıyla bölgemizin hem civar illeri hem de ihracat boyutuyla komşu ülkelere yaş meyve sebze pazarında söz sahibi olacaktır.

Halil Azizıoğlu