ÖĞRENCİLER CUDİ DAĞI’NDA CEYLANLARI GÖZLEMLEDİ

Silopi’de 30 öğrenci, Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikle Cudi Dağında doğal ortamlarında yaşayan Ceylanları izledi. 4 Ekim hayvanları koruma günü dolayısıyla Cudi Dağı eteklerinde gerçekleştirilen etkinliğe Silopi ilçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bilen, Dicle Ortaokulu Müdürü Abdulvahap Dağ, Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube müdürlüğü personelleri ile 30 […]

ÖĞRENCİLER CUDİ DAĞI’NDA CEYLANLARI GÖZLEMLEDİ
ÖĞRENCİLER CUDİ DAĞI’NDA CEYLANLARI GÖZLEMLEDİ
Haber Merkezi
  • 9 Ekim 2023 08:34

Silopi’de 30 öğrenci, Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikle Cudi Dağında doğal ortamlarında yaşayan Ceylanları izledi.

4 Ekim hayvanları koruma günü dolayısıyla Cudi Dağı eteklerinde gerçekleştirilen etkinliğe Silopi ilçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bilen, Dicle Ortaokulu Müdürü Abdulvahap Dağ, Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube müdürlüğü personelleri ile 30 öğrenci katıldı. Jandarma ekiplerinin gözetiminde Cudi Dağı eteklerinde bulunan Kösreli köyü civarında bulunan Ceylanları öğrenciler görme fırsatı yakaladı. Araçların arasından koşarak geçen Ceylanlar taşlık ve kayalıklar arasında kayboldukları görüldü. Dürbün ve çeşitli ekipmanlarla çocuklara Ceylanları izleme seyri yaşatıldı. Hayvan ve doğa sevgisi konulu teması bulunan etkinlik Cudi Dağı manzaralı fotoğraf ile tamamlandı.

Dicle Ortaokulu öğretmeni Özlem Örel 4 Ekim Hayvanları Koruma günü dolayısıyla Cudi Dağı’na geldiklerini ve Ceylanları gözlemlediklerini söyledi.

Öğrencilerde Cudi Dağın’da Ceylanları görmenin mutluluğunu yaşadı. Öğrenciler, “hayvanlar doğanın parçası hayvanları koruyalım. Cudi Dağı’ın eteklerine geldik. Buraya gelmemizin sebebi Ceylanları görmemizdi. Ceylanların bir kısmını gördük. Doğayı sevelim hayvanları koruyalım” diyerek duygularını ifade ettiler.

Öte yandan 2020 Eylül Ayında Şanlıurfa’daki 75’inci Yıl Ceylan Üretme İstasyonu’ndan getirilen nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan ‘gazella gazella’ türü 50 ceylan, düzenlenen törenle Cudi Dağı’na bırakılmıştı.