Reklam

CHP’li vekillerden Şırnak’ta KOBİ mesaisi

CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül ile CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Şırnak’ta ’Koronavirüsün küçük esnaf üstündeki etkilerini araştıran bir rapor hazırladı. CHP Genel Merkezinin, “Koronavirüsün küçük esnaf üstündeki etkilerini araştırılması” amacıyla, CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül ile birlikte Şırnak’a görevlendirdiği İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP İl Başkanı Cangir Bilin ile birlikte esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. CHP’li […]

CHP’li vekillerden Şırnak’ta KOBİ mesaisi
CHP’li vekillerden Şırnak’ta KOBİ mesaisi
Haber Merkezi
  • 16 Ekim 2020 19:06
  • 17 Ekim 2020 11:10

CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül ile CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Şırnak’ta ’Koronavirüsün küçük esnaf üstündeki etkilerini araştıran bir rapor hazırladı.

CHP Genel Merkezinin, “Koronavirüsün küçük esnaf üstündeki etkilerini araştırılması” amacıyla, CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül ile birlikte Şırnak’a görevlendirdiği İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP İl Başkanı Cangir Bilin ile birlikte esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

CHP’li heyet Şırnak’ta STK’ları, Dernekleri, Odaları, Esnafı ziyaret ederek esnaflardan bilgiler aldı.

 

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, 2017 referandumunda da Şırnak’a geldiğini hatırlatarak, “Burada değişen fazla birşey olmamış. 2017’de saptadığımız sorunlar, halının altına süpürülmüş.

İşsizlik, göç, eğitim, üretim, konut gibi temel sorunlara hala çözüm bulamamış. Genel merkezimin görevlendirmesiyle oldukça verimli iki gün geçirdik. Sorunları dinledik, politikalarımızla ilgili bilgi verdik. Bunları raporlaştırıp, genel merkezimiz aracılığıyla, Genel Başkanımıza ileteceğiz” dedi.

KOBİ’LER VARLIKLARINI BORÇLA DEVAM ETMEKTEDİRLER

Bayır, KOBİ’leri ziyaret ederek, KOBİ’lerin yaşadıkları sorunları dinledi.

Bayır, “Türkiye’de faaliyet gösteren 3,5 milyon işletmenin yüzde 99’u KOBİ’lerden  oluşuyor. KOBİ’lerin toplam mal ve hizmet satın alışları içerisindeki payı % 50’nin üzerindedir. Türkiye’deki vergi gelirlerinin büyük bir kısmı KOBİ’lerden sağlanmaktadır. Türkiye ekonomisinin gerek kötü yönetimden gerekse de salgına karşı alınan önlemlerden en fazla etkilenen işletmeleri KOBİ’lerdir.

Büyük işletmeler finansman yapıları nedeniyle kendilerini koruyabilirler. Ancak, özellikle mikro ve küçük işletmeler korumasızdır. Salgın sürecinde, Devlet KOBİ’lere bankaları adres göstermiştir. Bankaları da çeşitli yöntemlerle KOBİ’lere borç vermeye zorlamıştır. Bu yüzden KOBİ’lerin bankalara olan borçları 2019 yılı sonuna göre 230 milyar lira, yani yüzde 37 oranında artarak 846 milyar liraya kadar çıkmıştır.

KOBİ’ler; istihdamlarını ve varlıklarını ancak bu borçlanmayla devam ettirebilmişlerdir. 300 bine yakın KOBİ borcunu zamanında ödeyemediği için bankaların takibinde yani icralık durumdadır” dedi.

CHP’li heyet daha sonra Habur Sınır Kapısı’na geçerek yetkililerden kapının işleyişi hakkında bilgiler aldı.

2 gün süren çalışmasını tamamlayan Bayır ve Bülbül, hazırladıkları raporu Genel Merkeze iletecek.