Silopi’de Cumhuriyet Sergisinin Açılışı Yapıldı

Şırnak’ın Silopi’de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen resim sergisinin açılışı keman eşliğinde yapıldı. Silopi’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtına Çelenk Sunma töreni düzenlendi. Silopi Kaymakamlığının bahçesinde bulunan Atatürk Anıtında düzenlenen Çelenk sunma törenine Silopi Kaymakamı Cihat Koç, 172’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Osman Akyıldız, Silopi Cumhuriyet […]

Silopi’de Cumhuriyet Sergisinin Açılışı Yapıldı
Silopi’de Cumhuriyet Sergisinin Açılışı Yapıldı
Haber Merkezi
  • Yayınlanma29 Ekim 2023 14:00
  • Güncelleme15 Nisan 2024 09:05

Şırnak’ın Silopi’de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen resim sergisinin açılışı keman eşliğinde yapıldı.

Silopi’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtına Çelenk Sunma töreni düzenlendi. Silopi Kaymakamlığının bahçesinde bulunan Atatürk Anıtında düzenlenen Çelenk sunma törenine Silopi Kaymakamı Cihat Koç, 172’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Osman Akyıldız, Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Ensar Bulutoğlu, Silopi Belediye Başkan vekili Nezir Ökmen, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, Sivil Toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okunmasıyla tören sonra erdi.

Çelenk sunumunun ardından Cumhuriyetin 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında yapılan resim sergisinin açılışı sana sokağında yapıldı. Öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan 100 eser keman müziği eşliğinde sergilendi. Bir birinden güzel Cumhuriyet konulu resim sergisi vatandaşlar tarafından ilgi gördü.

Resim sergisinde duygu yüklü bir açıklamada bulunan Öğrenci Emine Bildik, “Cumhuriyet Bayramımızın 100. yılını kutlamış bulunmaktayız. Belki o savaşta hiç birimiz bulunmadık, o duyguları yaşamadık. Ancak bizde elimizden geldiğince tuvallerimize bunu yaşatmaya çalıştık. Hisleri, duyguları daha çok insanlara anlatmaya ve yaşatmaya çalıştık. O savaşta bulunduklarını hissetsinler diye tuvallere yansıtmak çalıştık. Mustafa Kemal Atatürk ve savaş arkadaşlarını rahmet ve minnetler anıyoruz” şeklinde konuştu.

Silopi ilçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bilen, Cumhuriyetin 100. yıl vesilesi ile ilçede görev yapan resim öğretmenleri ve öğrencilerin hazırlamış 100 eserin sergilendiğini söyledi. Bilen, “ Bu 100 eser ilçemizde bulunan vatandaşlarımızın gelip gezip görmesi için sergileniyor.  Sergide emeği geçen tüm öğretmenlerimize tüm öğrencilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Görsel Sanatlar Öğretmeni Başak Burak ve Hasan Şanlı birlikte hazırladıkları resim sergisi ise sergide büyük ilgi gördü. Görsel Sanatlar Öğretmeni Görsel Sanatlar Öğretmeni Hasan Şanlı, “Cumhuriyetimizin anlam ve önemi sonsuzluk mahiyetinde betimlemek istedik. Kendi duygu ve düşünlerimizle yansıtmaya çalıştık” dedi.

Görsel Sanatlar Öğretmeni Başak Burak da “Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz. Bu onuru, gururu, şerefi burada bütün öğretmen arkadaşlarımız halkımızla beraber sonuna kadar yaşıyoruz. Cumhuriyet ilelebet payidar kalsın daha nice yüzyıllara diyorum” dedi.