SİLOPİLİ ÇİFTÇİ YERALTI DAMLAMA SİSTEMİ İLE TASARRUFA GEÇTİ

Silopi’de çiftçilik yapan Serdar Soysal yeraltı damlama sistemine geçiş yaparak su tasarrufu ve hasat işlerinde büyük kolaylık elde etti. Silopi Özgen köyünde 242 dönüm arazi üzerinde zeytin yetiştiriciliği yapan Serdar Soysal diğer çiftçilerden farklı olarak yer altı sulama sistemine geçiş yaptı. Yerüstü sulama sisteminden yaklaşık yüzde 30 maliyetli olan sistem ilerleyen yıllarda kendini ekarte ederek […]

SİLOPİLİ ÇİFTÇİ YERALTI DAMLAMA SİSTEMİ İLE TASARRUFA GEÇTİ
SİLOPİLİ ÇİFTÇİ YERALTI DAMLAMA SİSTEMİ İLE TASARRUFA GEÇTİ
Haber Merkezi
  • Yayınlanma25 Ekim 2023 13:53
  • Güncelleme3 Kasım 2023 13:56

Silopi’de çiftçilik yapan Serdar Soysal yeraltı damlama sistemine geçiş yaparak su tasarrufu ve hasat işlerinde büyük kolaylık elde etti.

Silopi Özgen köyünde 242 dönüm arazi üzerinde zeytin yetiştiriciliği yapan Serdar Soysal diğer çiftçilerden farklı olarak yer altı sulama sistemine geçiş yaptı. Yerüstü sulama sisteminden yaklaşık yüzde 30 maliyetli olan sistem ilerleyen yıllarda kendini ekarte ederek çiftçiye büyük kazanç sağlıyor. Yeraltı sulama sistemi ile toprak sürekli nemli kalıyor. Toprağın 40 santim içine gömülen borular damla sistemi ile ağaç köklerini besliyor. Yeraltı damlama sisteminin diğer bir kolaylığı ise hasat yapan çiftçiler artık boruları söküp takmak ile uğraşmayacak. Sistem yeraltına gömülü olduğu için hasat makinaları da her hangi bir engele takılmaksızın tarlayı sürebilecek.

Konu hakkında bilgi veren Zeytin üreticisi Serdar Soysal, “daha önce iz sulama sistemimizi yerüstü damlama sistemi olarak yapıyorduk. Her yıl boruları kaldırıp indirmek zorunda kalıyorduk. Bu da sistemin ömrünü kısaltıyordu. Şuanda yer altı sulama sistemine geçiş yaptık. Basınçlı sulama yapıyor. Hiçbir şekilde boru ve demirbaşları indirip kaldırmayla uğraşmıyorsunuz. Bu anlamda hem elektirikten hem sudan hem de işçilikten tasarruf ediyorsunuz. Bu sisteme uzaktan da müdahale edebiliyorsunuz. İstediğimiz vanaya bu suyu verebiliyoruz. İlk etapta kurulumunda yüzde 30 daha maliyetli görünüyor ancak çiftçi daha sonrasında rahatlıyor. Çiftçilerimize tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.