İSRAİL’İN SALDIRILARI SİLOPİ’DE PROTESTO EDİLDİ

Silopi’de Sivil toplum dernekleri öncülüğünde bir araya gelen vatandaşlar, İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi ve sivillere yönelik saldırısına basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Silopi Çarşı camisinde kılınan Cuma namazı sonrasında 25 sivil toplum kuruluşu İsrail’in saldırılarını kınadı. Sivil Toplum dernekleri adına açıklamayı okuyan Rıdvan Tatar, “Terör örgütü İsrail, dün gece içinde binlerce kişinin bulunduğu el-Ehli Arab […]

İSRAİL’İN SALDIRILARI SİLOPİ’DE PROTESTO EDİLDİ
İSRAİL’İN SALDIRILARI SİLOPİ’DE PROTESTO EDİLDİ
Haber Merkezi
  • Yayınlanma20 Ekim 2023 13:43
  • Güncelleme3 Kasım 2023 13:47

Silopi’de Sivil toplum dernekleri öncülüğünde bir araya gelen vatandaşlar, İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi ve sivillere yönelik saldırısına basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Silopi Çarşı camisinde kılınan Cuma namazı sonrasında 25 sivil toplum kuruluşu İsrail’in saldırılarını kınadı. Sivil Toplum dernekleri adına açıklamayı okuyan Rıdvan Tatar, “Terör örgütü İsrail, dün gece içinde binlerce kişinin bulunduğu el-Ehli Arab – Babtits Hastanesini bombalayarak tarihin vahşi katliamlarından birini gerçekleştirdi. Bu saldırıda bine yakın kardeşimiz şehit edildi. Rahim olan Rabbimizden şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

İsrail’in bu saldırıları, bölgedeki acıyı, yıkımı ve çaresizliği daha da artırmaktadır. Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar dâhil olmak üzere; masum sivillerin ölümüne neden olan bu vahşetin sorumluları acilen adalet önünde hesap vermelidir.

Maalesef bütün dünya bu katliamlar karşısında gözlerini kapamakta, kulağının üzerine yatmaktadır. Onlar istiyorlar ki Filistin halkı, Katliama uğrasa da sussun. Sürülse de itiraz etmesin. Yok, edilirken direnmesin. Kutsalları çiğnenirken, hastaneleri, okulları, camileri bombalanırken kaderlerine razı olsunlar” dedi.

İsrail’in saldırısında hayatını kaybeden Filistinliler için dualar okundu. Ardından İsrail ve ABD aleyhine sloganların atıldığı protesto gösterisi sessiz bir şekilde sona erdi.

Protestoya katılan Sabgatullah Anmal, “yıllardır İsrail’in Filistin’de yaptığı, Gazze’de yaptığına biz zulüm diyorduk. Ama bugünden sonrasına Soykırım diyoruz ve bu soykırımın bitmesi içinde burada herkes karınca kararınca da destek vermelidir. Biz bu zulmün bitmesi içinde elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında bu eylemlere destek olan herkesten Allah razı olsun diyoruz. İnşallah bu zülüm ve soykırım Filistin’in kurtuluşuna vesile olur” diye konuştu.

Silopi’deki Sivil Toplum Derneklerinin düzenlediği eyleme katıldıklarını belirten Salih Gök, İsrail’i kınadık ve lanetledik. İnşallah bu her yerde dile getirilir. Ülkenin bütün bölgelerinde bu gibi eylemler İsrail’e yönelik, İsrail’in şiddetini protesto etme amacıyla güncelleştirilir. Bizim umudumuz da bütün halkımızın bu dayanışmanın içinde olması Filistinli kardeşlerimizi koruyup kollama ve onları gündeme getirmektir” şeklinde konuştu.