Reklam

20 YIL ÖNCE ÖLEN SÜRYANİ KADIN MEMLEKETİ SİLOPİ’DE DEFNEDİLDİ

Almanya’da 2003 yılında ölen ve Stuttgart şehrinde defnedilen Süryani İlişva Sağman’ın (88) cenazesi, vasiyeti üzerine memleketi Şırnak’ın Silopi’de toprağa verildi. Silopi ilçesi Kösreli köyünden 1993 yılında yaşanan terör olaylarından kaçıp Almanya’nın Stuttgart şehrine yerleşen İlişva Sağman adlı kadın, 2003’te 88 yaşında vefat etti. Vefat etmeden önce cenazesinin memleketinde defnedilmesini vasiyet eden Sağman’ın cenazesi, imkan olmadığı […]

20 YIL ÖNCE ÖLEN SÜRYANİ KADIN MEMLEKETİ SİLOPİ’DE DEFNEDİLDİ
20 YIL ÖNCE ÖLEN SÜRYANİ KADIN MEMLEKETİ SİLOPİ’DE DEFNEDİLDİ
Haber Merkezi
  • 14 Ekim 2023 00:28

Almanya’da 2003 yılında ölen ve Stuttgart şehrinde defnedilen Süryani İlişva Sağman’ın (88) cenazesi, vasiyeti üzerine memleketi Şırnak’ın Silopi’de toprağa verildi.


Silopi ilçesi Kösreli köyünden 1993 yılında yaşanan terör olaylarından kaçıp Almanya’nın Stuttgart şehrine yerleşen İlişva Sağman adlı kadın, 2003’te 88 yaşında vefat etti. Vefat etmeden önce cenazesinin memleketinde defnedilmesini vasiyet eden Sağman’ın cenazesi, imkan olmadığı için Stuttgart’ta defnedildi.

Vasiyeti yerine getirmek isteyen yakınları, Türk konsolosluğu yetkilileriyle iletişime geçti. Görüşmelerin ardından Sağman’ın cenazesi, Stuttgart’dan alınıp, uçakla Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na getirildi. Kara yoluyla Cudi Dağı eteklerindeki Silopi ilçesi Kösreli köyüne getirilen cenaze için tören yapıldı. Papaz İshak Ergün tarafından yapılan dini vecibelerle Sağman, doğduğu yerde 20 yıl aradan sonra defnedildi. Törene Silopi Kaymakamı Cihat Koç ile yakınları katıldı. Kaymakam Koç, defin yapılan kabrin başına gidip kürekle ilk toprağı attı. Definin ardından Kaymakam Koç ve beraberindekiler köydeki kiliseyi de gezip, bölge halkıyla bir süre sohbet etti.

‘BURADA KARDEŞÇE YAŞAYABİLİRİZ’

Cenazede konuşan Papaz İshak Ergün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kaymakam Cihat Koç’a teşekkür ederek, “Allah hepinizi korusun. Allah devletimizi, bölgemizi korusun. İnsanlığın birden fazla kez başladığı noktadayız. Medeniyetin, insan haklarının, sevginin, saygının başladığı noktadayız. Hazreti Adem babamızın bu Orta Doğu’da yaşama başladığına inanıyoruz. 2’nci defa da Hazreti Nuh’un gemisi bu tepelerde, bu dağlardan indi ve insanlık buradan başladı. Dolayısıyla biz başka memleketlere özeneceğimize, burada kardeşçe yaşayabiliriz. Barışla yaşayabiliriz. Saygıyla, sevgiyle yaşayabiliriz. Dolayısıyla insanlık buradan başladı. Birçok defa buradan başladı. Onun için inşallah bundan sonra, olduğu gibi geçmiş sıkıntıları unutalım. Bugün çok güzel bir dönem yaşıyoruz memleketimizde. Onun için bundan sonra hep böyle güzel ve daha güzel günleri yaşamak umuduyla, Allah kaymakamımızı, devletimizin başındaki Sayın Cumhurbaşkanı ve hepsine Allah sıhhat versin ve kuvvet versin. Uzun ömürler versin ve Allah hepimizi korusun” diye konuştu.