SİLOPİ’DE YER FISTIĞI HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

Şırnak’ın Silopi ilçesinde yer fıstığı hasat şenliği düzenlendi. Şenliğe Şırnak Valisi Cevdet Atay, Silopi Kaymakamı Cihat Koç, kamu kurum yöneticileri ve çiftçiler katıldı. Silopi’ye bağlı Çiftlik köyü yakınlarında gerçekleştirilen hasat şenliğinde Silopi ilçe Müftüsü Ferit Bilgin bereket duası yaptı. Ardından konuşma yapan Silopi ilçe Tarım ve Orman müdürü Mustafa Osmanoğlu, ülkemizde yetiştirilen yer fıstığı üretiminin […]

SİLOPİ’DE YER FISTIĞI HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
SİLOPİ’DE YER FISTIĞI HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
Haber Merkezi
  • 15 Ekim 2023 09:17

Şırnak’ın Silopi ilçesinde yer fıstığı hasat şenliği düzenlendi.

Şenliğe Şırnak Valisi Cevdet Atay, Silopi Kaymakamı Cihat Koç, kamu kurum yöneticileri ve çiftçiler katıldı. Silopi’ye bağlı Çiftlik köyü yakınlarında gerçekleştirilen hasat şenliğinde Silopi ilçe Müftüsü Ferit Bilgin bereket duası yaptı. Ardından konuşma yapan Silopi ilçe Tarım ve Orman müdürü Mustafa Osmanoğlu, ülkemizde yetiştirilen yer fıstığı üretiminin yüzde 11’inin Silopi ovasından karşılandığını söyledi. Adana ve Osmaniye’den sonra Silopi’nin yer fıstığı ekiminde 3. sırada yer aldığı bilgisini paylaşan Osmanoğlu, hedeflerinin sıralamayı değiştirmek olduğunu söyledi.

Programda konuşan Şırnak Valisi Cevdet Atay, “65 bin dekarda 25 bin ton hasat bekliyoruz. Allah tabi bereketini arttırsın. İnşallah müdürümüzün söylediği gibi burada 350 bin dekara yakın arazi söz konusu. Burada belki bu kazancı görünce verimi görünce inşallah fiyatlar da sizin istediğiniz tarza gelir. Diğer çiftçilerimizi de örnek olur bu işler. İnşallah önümüzdeki yıl bu 65 bin dekarın daha ötesinde daha yükseklerde ve verimi de daha artırarak yüzde 11  rakamını daha ileriye götürürüz. Hasat şenliğinin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.

Üretim yapan çiftçilere plaket takdiminin ardından Vali Cevdet Atay ve beraberindekiler yer fıstığı hasadını gerçekleştirdi.

Program, çiftçiler ile birlikte yemek yenilmesi ile sona erdi.